Nový thajský kráľ udelil rozsiahlu amnestiu

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Bangkok 12. decembra (TASR) - Nový thajský kráľ Ráma X. udelil pri príležitosti svojho nástupu na trón rozsiahlu amnestiu, v rámci ktorej odpustil tresty ľuďom odsúdeným za menej závažné previnenia. Amnestoval tiež ťažko chorých väzňov a odsúdencom na smrť zmiernil trest na doživotné väzenie.

Na základe kráľovského dekrétu, ktorý vstúpil do platnosti dnes, boli úplne odpustené krátkodobé tresty v trvaní do troch mesiacov. Monarcha omilostil aj podmienečne prepustených väzňov a odsúdencov vykonávajúcich verejnoprospešné práce.

Dekrét udeľuje amnestiu telesne postihnutým a slepým trestancom, alebo tým, ktorí trpia psychickými ochoreniami, rakovinou, leprou, HIV/AIDS a chronickým zlyhaním obličiek.

Na slobodu prepustia tiež väzňov starších než 60 a mladších než 20 rokov, ktorí si už odpykali stanovenú časť udeleného trestu.

Osobám odsúdeným na smrť bol trest zmiernený na doživotné väzenie, informoval server Asian Correspondent.

Bezprostredne nebol známy celkový počet osôb, ktorých sa kráľovská amnestia bude týkať.

Thajský korunný princ Mahá Vatčirálongkón sa 1. decembra oficiálne ujal trónu ako kráľ Ráma X. po svojom zosnulom a veľmi uctievanom otcovi Pchúmipchónovi Adundétovi (Rámovi IX.), ktorý vládol krajine 70 rokov a pôsobil ako zjednocujúca politická sila.

Ráma X. je desiatym kráľom v 234-ročnej dynastii Čakrí, ktorá sa začala kráľom Rámom I. v roku 1782.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.