Lajčák: Dohody s africkými štátmi sú dobrým riešením pričín migrácie

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák odpovedá na otázky novinárov 21. novembra 2016 v Sarajeve. Miroslav Lajčák dnes pricestoval na dvojdňovú oficiálnu návštevu Bosny a Hercegoviny. Cesta sa koná na pozvanie Lajčákovho rezortného partnera Igora Crnadka. Foto: TASR

Brusel 12. decembra (TASR) – Dohody s päticou afrických štátov sú dobrým spôsobom, ako riešiť príčiny migrácie v miestach jej vzniku, vyhlásil dnes pred zasadnutím Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Témami stretnutia budú vzťahy Európskej únie s Afrikou, migrácia a dianie v Sýrii. Ministrom bude predsedať šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová.

"Je to dobrý spôsob, ako riešiť migráciu pri koreňoch, tam, kde vzniká," uviedol Lajčák v súvislosti s migračnými dohodami s africkými štátmi, takzvanými kompaktmi. Únia uzavrela dohody s piatimi štátmi: Senegalom, Mali, Nigerom, Nigériou a Etiópiou. Ministri dnes vyhodnotia, ako sa ich darí napĺňať. Podľa Lajčáka niektoré členské štáty navrhujú uzavretie ďalších podobných dohôd.

Mogheriniová, únijní ministri a kubánsky minister zahraničných vecí Bruno Rodríguez Parrilla dnes podpíšu dohodu o politickom dialógu a spolupráci medzi EÚ a Kubou. Bude to vôbec prvá dohoda medzi EÚ a Havanou. Mala by prispieť k posilneniu politického dialógu, spolupráce a demokracie.

"To je veľmi významná dohoda, pretože zásadným spôsobom mení politiku EÚ vo vzťahu ku Kube. Podpisom dnešnej dohody sa otvára priestor pre úplne normálnu komunikáciu s Kubou, pre spoluprácu s Kubou aj formálne," uviedol Lajčák. Cieľom tejto dohody je podpora procesu transformácie kubánskeho hospodárstva a spoločnosti, napríklad v oblasti demokracie a ľudských práv.

Na pracovnom obede budú ministri hovoriť o aktuálnom dianí v Sýrii, najmä o bojoch v meste Aleppo a migrácii. Budú diskutovať o tom, ako podporiť snahu OSN o obnovenie mierových rokovaní v Ženeve.

Členské štáty sa budú venovať aj zhoršujúcej sa politickej a bezpečnostnej situácii v Konžskej demokratickej republike. Tamojší prezident Joseph Kabila má zámer zostať pri moci aj po dvoch funkčných obdobiach, hoci je to v rozpore s konžskou ústavou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.