FICO: Nie je dôvod na predčasné voľby, vláda vydrží do roku 2020

Koncoročné diskusné fórum Hospodárskych novín – HNClub s predsedom vlády SR Robertom Ficom (na snímke v pozadí vpravo) v Bratislave v pondelok 12. decembra 2016. Na snímke v pozadí vľavo šéfredaktorka HN Marcela Šimková. Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 12. decembra (TASR) – V súčasnosti nie je žiaden dôvod na predčasné parlamentné voľby, vláda vydrží do roku 2020. Počas vystúpenia na dnešnom HNClube, ktorý organizujú Hospodárske noviny, to uviedol predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).

Prítomnej podnikateľskej obci Fico vysvetlil, že je jeho povinnosťou udržiavať v krajine a celej EÚ stabilitu. Kritizoval premiérov Veľkej Británie a Talianska za referendá zorganizované v tomto roku. „V poslednom čase si mnohí premiéri v Európe myslia, že môžu vytiahnuť akúkoľvek vnútropolitickú agendu a používať ju v rámci predvolebného súboja v danej krajine,“ vysvetlil.

Referendum o brexite bolo podľa Fica „vymyslené“ ako „hračka pred parlamentnými voľbami“. V Taliansku hrozia predčasné voľby, nástup strany komika a referendum o eure, upozornil. „Hoci nie sme takí rozhodujúci v Európskej únii a eurozóne ako Taliansko, mojou povinnosťou je zachovávať stabilitu v tomto štáte za každú cenu, aby ďalšia krajina v eurozóne nebola súčasťou nejakých hádok, predvolebných virvarov,“ vyhlásil.

Ja som za stabilitu, aby vláda pokračovala, má silný demokratický mandát aby vydržala do roku 2020,“ zdôraznil Fico. Reagoval i na slová predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) a predsedu opozičnej SaS Richarda Sulíka. Tí v nedeľu (11. 12.) v diskusnej relácii RTVS priznali, že sa stretli a diskutovali o téme predčasných parlamentných volieb.

Premiér na to nevidí žiaden dôvod. „To je jednoducho vymyslená hra,“ uviedol. „Kto dnes zahlasuje v Národnej rade za predčasné parlamentné voľby? Veď tam máte poslancov, ktorí sú prvýkrát v Národnej rade, veď tí v živote nestlačia ten gombík, lebo by jednoducho prišli o to, čo dnes zarábajú poslanci,“ mieni.

Mňa skôr mrzí, že ústavní činitelia vrátane predsedu Národnej rady sa nechávajú vťahovať do takejto diskusie,“ pokračoval Fico s tým, že on osobne sa neobáva príchodu ďalšieho politického subjektu, čo by malo byť dôvodom na predčasné voľby. Strana Smer-SD je podľa jeho slov pripravená s novými stranami súperiť.

Ale ak budú voľby, budú voľby. Ja teraz tvrdím, že na to neexistuje absolútne žiaden dôvod a ak sa dvaja páni – bývalý predseda a súčasný predseda Národnej rady rozprávajú o predčasných voľbách, tak nech to vysvetľujú oni, čo je za tým. Ja jednoducho žiaden dôvod na predčasné parlamentné voľby nevidím,“ doplnil premiér Fico.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.