Egypt sa lúči s obeťami útoku na koptský chrám

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Káhira 12. decembra (TASR) - V egyptskej Káhire sa dnes konala pohrebná omša za 25 obetí nedeľňajšieho atentátu v koptskom Chráme svätých Petra a Pavla, ktorý je v tesnom susedstve Katedrály sv. Marka - sídelného chrámu koptského pápeža Tawadrosa II.

Na obradoch v Chráme Panny Márie a sv. Atanázia na predmestí Madínat as-Sadr (Nasr City) na východe Káhiry sa zúčastnili len príbuzní obetí, kňazi a mnísi. Omšu, ktorú v priamom prenose vysielali štátna i súkromné televízie, celebroval pápež Tawadros. Ten v súvislosti s útokom v Káhire prerušil návštevu Grécka a vrátil sa do Egypta.

Nedeľný atentát je najzávažnejším útokom na koptskú komunitu v Egypte od samovražedného atentátu, ktorý sa odohral v januári 2011 pred vchodom do koptského chrámu v Alexandrii. O život vtedy prišlo 20 ľudí.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí tento najnovší útok odsúdil a vyhlásil trojdňový štátny smútok. Imám mešity al-Azhar, ktorá je považovaná za najvyššiu inštanciu sunnitského islamu, sa o atentáte vyjadril ako o hanebnom a podlom. Odsúdili ho aj zahraniční štátnici, ale aj panarabské militantné hnutie Moslimské bratstvo, ktoré zo zodpovednosti zaň obvinilo vládu.

Bomba explodovala v čase, keď sa v chráme konala nedeľná bohoslužba. Nálož bola nastražená v tej časti kostola, kde sa počas bohoslužieb zvyčajne zdržiavajú ženy. Aj preto veľkú väčšinu obetí tvoria ženy a deti.

Nemenovaný zdroj bezpečnostných zložiek informoval, že nálož pozostávala z asi 12 kilogramov TNT. Jej explózia si okrem obetí na životoch vyžiadala aj 49 zranených a materiálne škody. K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil.

V Egypte žije zhruba osem miliónov koptov, ktorí tak tvoria desať percent z celkového počtu obyvateľov krajiny. Odkedy sa v Káhire ujala moci islamistická a neskôr armádou podporovaná vláda, cítia sa kopti obzvlášť ohrození a množia sa správy o útokoch a vyháňaní koptských rodín z ich dedín.

Okrem toho sa kopti sťažujú na diskrimináciu, keďže je pre nich prakticky nemožné získať vplyvné miesta v justícii, na univerzitách či na polícii.

Bezprostredne po atentáte sa pred Katedrálou sv. Marka zišlo niekoľko stoviek koptských veriacich, ktorí žiadali demisiu vlády, najmä ministra vnútra, a posilnenie bezpečnosti svojej komunity. Medzi radikálne naladenými demonštrantmi a políciou došlo aj fyzickým potýčkam. Terčom útoku davu boli aj dvaja provládni novinári.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.