Britské letectvo sa pripravuje zaútočiť na srdce kalifátu IS

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Londýn 26. decembra (TASR) - Britské Kráľovské letectvo (RAF) sa pripravuje na mohutnú ofenzívu v Sýrii. Na jar budúceho roka chce zaútočiť na "srdce kalifátu" teroristickej organizácie Islamský štát (IS); sýrske mesto Rakka. Informoval o tom v nedeľu denník The Telegraph s odvolaním sa na britské armádne zdroje.

Británia podľa nich dúfa, že iracké mesto Mósul bude od militantov oslobodené do jari, čo umožní RAF ofenzívu v Sýrii, kde chce podporiť Sýrske demokratické sily (SDF). Nálety ale budú "oveľa nebezpečnejšie", pretože vzdušný priestor kontroluje režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada a jeho ruskí spojenci.

"Rakka je srdcom kalifátu... Zintenzívnime výcvik Sýrskych demokratických síl a taktiež uvidíme reálne zintenzívnenie leteckej podpory zo strany celej koalície ohľadne Rakky. Budeme sa musieť porozprávať aj s Rusmi," uviedol pre The Telegraph jeden zo zdrojov.

Rakka je hlavnou baštou IS v Sýrii a de facto metropolou kalifátu, ktorý extrémisti z tejto organizácie vyhlásili pred dvoma rokmi na územiach obsadených v Sýrii a Iraku.

Velitelia a hovorcovia SDF - združenia kurských, arabských a kresťanských milícií bojujúcich proti extrémistickým skupinám na severe Sýrie - ohlásili začiatok dlho očakávanej ofenzívy, ktorej cieľom je dobyť Rakku, 6. novembra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.