Slovenský hráč Chicaga Marián Hossa (v strede dolu) sleduje svojho spoluháča Spencera Abotta (vpravo hore) v zápase zámorskej NHL Buffalo Sabres - Chicago Blackhawks v Chicagu 5. januára 2017. Foto: TASR/AP

New York 7. januára (TASR) - Slovenský hokejista Marián Hossa prispel v noci na sobotu jednou asistenciou k domácemu víťazstvu Chicaga 2:1 nad Carolinou. Pre skúseného krídelníka to bola ôsma asistencia a 24. bod v prebiehajúcej sezóne NHL.

Blackhawks otvorili skóre duelu s Hurricanes v 13. minúte po parádnej kombinácii druhého útoku. Vince Hinostroza prihral Hossovi, ktorý nádherne našiel Jonathana Toewsa a kapitán "jastrabov" nemal problém z prvej zakončiť do odkrytej bránky. Náskok domácich zvýšil v 34. minúte Rus Artemij Panarin, hostia dokázali už iba zmierniť prehru v závere druhej tretiny zásluhou Victora Raska po asistencii novej posily "hurikánov" Tya Rattieho. Chicago podržal brankár Scott Darling, ktorý sa blysol 39 úspešnými zákrokmi. Hurricanes prestrieľali domácich jasne 40:24. "Nezvykne sa nám stávať, že nás súper prestrieľa. S naším brankárom a defenzívou sa však cítime komfortne aj v takýchto stretnutiach," poznamenal Toews. Jeho spoluhráč Patrick Kane odohral jubilejný 700. zápas v NHL, ktorý ozdobil ziskom 704. kanadského bodu. "Potrebovali sme sa vrátiť na víťaznú koľaj. Nie je zábavné prehrávať," povedal pre zámorské médiá hrdina Darling, ktorého mužstvo vyhralo druhý zápas po sebe. Hossa okrem asistencie zaznamenal počas 18-minútového pobytu na ľade aj tri strely, jeho krajan Richard Pánik počas odohratých 15 minút nebodoval.

Výbornú formu potvrdilo Toronto, ktoré triumfovalo na ľade New Jersey 4:2 a vyhralo už šiesty z uplynulých siedmich zápasov. V kádri Maple Leafs stále chýba slovenský obranca Martin Marinčin (zranenie v dolnej časti tela). "Javorovým listom" stačilo iba 14 striel na triumf, ktorým sa posunuli na postupové tretie miesto v Atlantickej divízii. Všetky štyri góly strelili už v úvodnej tretine a všetky padli v nerovnovážnom počte hráčov na ľade - presilovky využili Nazem Kadri, Auston Matthews a Tyler Bozak a v oslabení skóroval Connor Brown. "Diabli" dokázali znížiť a pokaziť čisté konto Frederikovi Andersenovi až v záverečných 204 sekundách, keď znížili P.A. Parenteau a Jon Merrill. Devils nepodržal brankár Cory Schneider, ktorý sa po troch inkasovaných góloch nechal vystriedať už v 15. minúte iba s dvoma úspešnými zákrokmi. Jeho náhradník Keith Kinkaid vo zvyšnom priebehu zápasu inkasoval jeden gól z deviatich striel.

Florida zdolala Nashville tesne 2:1 aj zásluhou žijúcej legendy Jaromíra Jágra, český veterán zaznamenal svoju 1137. asistenciu v kariére. Panthers sa rozhodlo uctiť Jágra za jeho historický zápis, keď ešte v decembri prekonal Marka Messiera na druhom mieste v historickej tabuľke produktivity NHL. Floridský klub usporiadal v rámci duelu s Nashvillom tzv. "Jágr Night", prvých 10-tisíc návštevníkov v BB&T Center si odnieslo špeciálne tričko vyrobené k tejto príležitosti a na svetelnej kocke pod strechou sa celý večer premietali veľké chvíle Jágrovej kariéry. Pred zápasom si aktéri uctili minútou ticha aj obete streľby na letisku Fort Lauderdale. Kuriozitou bolo, že brankárovi "panterov" Jamesovi Reimerovi robil náhradníka pracovník z manažmentu Bobby Segin, brankár číslo jeden v tíme Roberto Luongo totiž počas rozkorčuľovania pociťoval problémy s hornou častou tela.

V súboji dvoch tímov zo spodných priečok tabuľky Colorado zvíťazilo nad New Yorkom Islanders 2:1 po predĺžení. Hráči Avalanche doma vyhrali prvýkrát od 14. novembra. Vancouver zdolal v kanadskom derby Calgary 4:2 a natiahol víťaznú sériu na šesť stretnutí. Fínsky center Markus Granlund sa pod triumf podpísal dvoma gólmi a asistenciou, brankár Ryan Miller zažiaril 44 zákrokmi.

NHL - sumáre:

FLORIDA PANTHERS - NASHVILLE PREDATORS 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Góly: 3. McKegg (MacKenzie, Thompson), 51. Marchessault (Trocheck, JÁGR) - 46. C. Smith (Ribeiro, Forsberg). Brankári: Reimer - Saros, strely na bránku: 34:29, 14.003 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - TORONTO MAPLE LEAFS 2:4 (0:4, 0:0, 2:0)
Góly: 57. Parenteau (Henrique, Severson), 58. Merrill (Wood, Smith-Pelly) - 10. Kadri (Bozak, van Riemsdyk), 14. Brown, 15. Matthews (Hyman, Gardiner), 16. Bozak (van Riemsdyk, Kadri). Brankári: Schneider (15. Kinkaid) - Andersen, strely na bránku: 32:14, 15.233 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - CAROLINA HURRICANES 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Góly: 13. Toews (HOSSA, Hinostroza), 34. Panarin (Kane, Keith) - 40. Rask (Rattie, Skinner). Brankári: Darling - Ward, strely na bránku: 24:40, 21.822 divákov.

COLORADO AVALANCHE - NEW YORK ISLANDERS 2:1 pp (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0)
Góly: 7. Landeskog (Rantanen, MacKinnon), 65. MacKinnon (Iginla, Barrie) - 38. Boychuk (Leddy, Strome). Brankári: Pickard - Greiss, strely na bránku: 39:36, 14.788 divákov.

ANAHEIM DUCKS - ARIZONA COYOTES 3:2 pp (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)
Góly: 7. Cramarossa (Perry, Manson), 37. Wagner (Shaw), 65. Kaše - 22. Hanzal (Duclair, Rieder), 44. Ekman-Larsson (McGinn, Duclair). Brankári: Gibson - M. Smith, strely na bránku: 35:23, 15.415 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - CALGARY FLAMES 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
Góly: 11. Chaput (Skille), 14. Eriksson (Granlund, Edler), 40. Granlund (Horvat, Megna), 44. Granlund (Trjamkin) - 2. Frolík (Backlund, Tkachuk), 59. Frolík (Backlund, Giordano). Brankári: Miller - Elliott, strely na bránku: 13:46, 18.865 divákov.