VIDEO: Film Život v oblakoch priblíži Bratislavčanom osud kamzíkov

Bratislavská premiéra filmu Život v oblakoch sa uskutoční 12. januára o 19. hodine v Stredisku kultúry na Vajnorskej ulici v mestskej časti Nové Mesto. Foto: Screenshot Youtobe

Bratislava 7. januára (TASR) - Bratislavská premiéra filmu Život v oblakoch sa uskutoční 12. januára o 19. hodine v Stredisku kultúry na Vajnorskej ulici v mestskej časti Nové Mesto. Po jej projekcii bude diskusia s jeho tvorcami Erikom Balážom, Karolom Kaliským a Adamom Baštekom.

"Ako na Noemovej arche plávajúcej časom prežívajú v Tatrách kamzíky spolu s ďalšími obyvateľmi arktickej prírody už viac ako desaťtisíc rokov. V tomto vysokohorskom prostredí, ktoré je polovicu roka pokryté snehom, je človek dodnes len príležitostným hosťom. Aj vďaka tomu sú Tatry stále jedinečným ostrovom divokej prírody," informuje organizátor podujatia Michal Knitl zo združenia Cestou necestou.

Podľa neho život v oblakoch je plný protikladov. Krehké kamzíčatá akoby ani nepatrili do tohto drsného prostredia. No na výčiny počasia sú výborne adaptované a naplno si užívajú život v nehostinných podmienkach. Nenechajú sa zaskočiť ani jarným snežením. Takmer vertikálny svet však nepatrí len kamzíkom a svišťom. Počas leta vychádzajú do kráľovstva kamzíkov aj jelene a medvede. Ich osudy sa nečakane prelínajú v období vášnivej jelenej ruje.

Najväčšou skúškou v živote kamzíkov je zima. Počas nej čelia hlbokému snehu, víchriciam, lavínam a hladu. Akoby to nestačilo, predátori sa pokúšajú uloviť oslabené zvieratá. A tak do kráľovstva kamzíkov prichádza aj najtajomnejší obyvateľ hôr – rys.

Pre filmárov bol fyzicky náročný a neraz aj nebezpečný výkon zachytiť život zvierat počas celého roka v tých najtvrdších podmienkach. Čas svojich životov prežili spoločne s kamzíkmi v strmých skalách, aby zachytili aj tie najintímnejšie chvíle z ich života.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.