Hudobný skladateľ, folklorista Pavol Tonkovič stál pri zrode SĽUKu

Na snímkeTonkovič Pavol Foto: www.wikipedia.sk

Podkonice/Bratislava 13. januára (TASR) - Slovenská kultúrna verejnosť si v piatok 13. januára pripomenie 110. výročie narodenia hudobného skladateľa, dirigenta, folkloristu, etnomuzikológa, hudobného pedagóga a organizátora hudobného života na Slovensku profesora Pavla Tonkoviča.

Patril medzi priekopníkov výskumu a uchovávania slovenskej ľudovej tradície. Zbieral materiál z celého Slovenska, osobitne sa však zameriaval na región Liptova, Podpoľania, Oravy a Terchovej. Vydal niekoľko monografií a štúdií, spolupracoval s Ústavom hudobnej vedy Slovenskej akadémie vied (SAV).

Svoje bohaté skúsenosti z výskumnej práce v teréne využil Tonkovič pri štylizácií ľudovej hudby, piesní a tancov. Komponoval aj scénickú hudbu a hudbu k filmom s folklórnou tematikou.

Pavol Tonkovič sa narodil 13. januára 1907 v Podkoniciach. Navštevoval meštianku v Slovenskej Ľupči, v rokoch 1924-1927 študoval na Štátnom učiteľskom ústave v Banskej Bystrici, kde bol žiakom Viliama Figuša-Bystrého.

V mladosti sa učil hrať u muzikantov v rodných Podkoniciach, vyrastal v prostredí vynikajúcich ľudových speváčok, bol súčasťou miestnej sláčikovej trojky.

Po ukončení štúdia pôsobil ako učiteľ (Fiľakovo, Brezno, Svätý Jur, Bratislava) a v rokoch 1945-1949 bol vedúcim oddelenia ľudovej hudby Československého rozhlasu v Košiciach. Popritom organizoval terénne výskumy v regiónoch východného Slovenska, objavoval miestami už zabudnutú krásu ľudovej piesne.

Stál pri zrode Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK) a v rokoch 1949-1951 bol jeho riaditeľom.

Od roku 1951 pracoval v Československom rozhlase v Bratislave ako vedúci oddelenia ľudovej hudby, vedúci a dirigent rozhlasového súboru a vedúci oddelenia pre zahraničnú hudbu. Založil a viedol Súbor ľudovej umeleckej tvorby a postupne zhromaždil okolo seba celú plejádu známych interpretov ľudových piesní.

Umelec Pavol Tonkovič zomrel 22. mája 1980 v Bratislave. Hudobná pozostalosť profesora Pavla Tonkoviča je uložená v Literárnom a hudobnom múzeu v Banskej Bystrici a v Slovenskej národnej knižnici - Archíve literatúry a umenia v Martine.

Pamiatku skladateľa pripomína Cena Pavla Tonkoviča za prínos v oblasti hudobného folklóru. Udeľuje sa od roku 1991 na základe návrhu Spolku hudobného folklóru.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.