V Česku žilo v roku 2015 najviac cudzincov v dejinách

Ilustračná snímka, Karlov most v Prahe. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Praha 12. decembra (TASR) - V roku 2015 žilo v Českej republike podľa údajov Českého štatistického úradu (ČSÚ) 464 700 cudzincov. Ide o najvyšší počet v dejinách. Viac ako 55 percent z nich malo v ČR trvalý pobyt, napísal dnes spravodajský server Novinky.cz.

Počty cudzincov v ČR do roku 2008 rástli. Následne do roku 2014 stagnovali a od tej chvíle znova rastú. Posledné čísla z vlaňajšieho novembra hovoria, že v ČR žilo vyše 493.000 cudzincov.

Tri pätiny cudzincov v ČR tvorili Ukrajinci (23 percent), Slováci (22 percent) a Vietnamci (12 percent). Spolu s Rusmi (8 percent), Nemcami (5 percent) a Poliakmi (4 percentá) išlo o tri štvrtiny všetkých cudzích štátnych príslušníkov.

Najviac cudzincov žilo v roku 2015 v Prahe. Tam predstavovali 13,5 percenta obyvateľstva. Najmenšie zastúpenie v populácii mali v okrese Opava (0,9 percenta). Podiel cudzincov v rámci celého obyvateľstva je v ČR 4,3 percenta. V rámci Európy je to skôr nižšie číslo.

"V Európe je najväčší podiel cudzincov na obyvateľstve v Luxembursku (45,9 percenta), najmenej v Poľsku (0,3 percenta)," uviedol ČSÚ.

Celoeurópsky priemer cudzincov je v rámci krajín EÚ sedem percent, pripomenul Daniel Chytil z ČSÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.