V piatok trinásteho sa pripravte na všetko: Napadnúť má až 40 cm snehu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 13. januára (TASR) - Slovensko dnes potrápi miestami silný vietor, sneženie, poľadovica a tvorba snehových jazykov i závejov. Na strednom a východnom Slovensku hrozí ľadová povodeň. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahy prvého a druhého stupňa.

Meteorológovia upozorňujú na sneženie na východnom Slovensku, pri ktorom môže napadnúť desať až 40 centimetrov nového snehu. V Košiciach sa očakáva silné sneženie, pri ktorom spadne 15 až 20 centimetrov nového snehu. Pre západ a juh stredného Slovenska platí výstraha pred tvorbou poľadovice. Vodiči na celom území krajiny by si mali dávať pozor aj na tvorbu snehových jazykov a závejov.

V okresoch Tvrdošín, Dolný Kubín, Ružomberok, Banská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Brezno, Poprad a Kežmarok upozorňujú meteorológovia na silný vietor, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 60 až 85, na hrebeňoch hôr 90 až 115 kilometrov za hodinu.

SHMÚ varuje aj pred ľadovými povodňami v okresoch stredného a východného Slovenska.

Na cestách pod Tatrami sa tvoria snehové jazyky a záveje

Cesty pod Tatrami sú zjazdné, na vozovkách sa nachádza kašovitý sneh do troch centimetrov. Jaroslav Štofko zo Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja uviedol, že v dôsledku silného vetra sa na otvorených úsekoch ciest v oblasti Popradu, Kežmarku, Starej Ľubovne a Levoče tvoria snehové jazyky a záveje.

Na cestách druhej a tretej triedy sa vo vyšších polohách nachádza miestami vrstva utlačeného snehu do štyroch centimetrov. Všetky horské priechody na území kraja sú zjazdné bez obmedzení. Vo Vysokých Tatrách je utlačená vrstva snehu do piatich centimetrov a na horskom priechode Magura sa nachádza miestami utlačená vrstva snehu do troch centimetrov.

Ilustračné foto. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Počas štvrtka 12. januára sa inertným materiálom na území Prešovského kraja posypalo 4072 km a soľou 7189 km ciest. Podľa Štofka bolo na území kraja nasadených 99 mechanizmov, ktoré pluhmi odhrnuli sneh na 16.780 km ciest, v okolí Popradu to bolo 2833 km a oblasti Starej Ľubovne 2199 km ciest.

Podľa aktuálnych informácií Slovenskej správy ciest sa na úseku diaľnice D1 v smere od Važca po Levoču miestami nachádza vrstva čerstvého snehu do jedného centimetra. V oblasti Popradu a Štrby obmedzuje dopravu silné sneženie s dohľadnosťou do 100 metrov.

V Banskobystrickom kraji uzatvorili hraničné priechody s Maďarskom pre nákladnú dopravu

Polícia v Banskobystrickom kraji prijala mimoriadne opatrenia v súvislosti s nepriaznivým počasím na území celého kraja. Vzhľadom na husté sneženie upozorňuje vodičov na zlú situáciu na cestách, na zvýšenú opatrnosť a pozornosť pri jazde motorovými vozidlami.

Ako dnes TASR informovala banskobystrická krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová, z dôvodu predchádzajúceho uzatvorenia všetkých horských priechodov v Banskobystrickom kraji budú pre nákladnú dopravu až do odvolania uzatvorené hraničné priechody s Maďarskom na spoločnej hranici s Banskobystrickým krajom. Ide o hraničné priechody Kráľ, Slovenské Ďarmoty, Šiatorská Bukovinka a tiež Šahy, k uzatvoreniu ktorého došlo v súčinnosti s Krajským dopravným inšpektorátom Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre. O uzatvorení hraničných priechodov pre nákladnú dopravu bola informovaná aj maďarská polícia.

"Aj keď sú cesty priebežne upravované, odporúčame vodičom osobných motorových vozidiel zvoliť iný spôsob dopravy, prípadne zvážiť jazdy do času zlepšenia podmienok zjazdnosti ciest," upozornila Faltániová.

Donovaly a Šturec sú uzavreté pre nákladnú dopravu nad 10 metrov

Horské priechody Donovaly a Šturec sú uzavreté pre nákladnú dopravu nad desať metrov. Vodiči by sa mali dávať pozor na silné sneženie v okolí Žarnovice, Žiaru nad Hronom, Kremnice, Hronskej Breznice, Banskej Bystrice, Popradu a Štrby. Na cestách sa miestami môžu tvoriť aj snehové jazyky, záveje a poľadovica. Upozorňuje na to Slovenská správa ciest (SSC) prostredníctvom svojho webu zjazdnost.sk.

Horský priechod Donovaly pri obci Motyčky Foto: TASR/Dušan Hein

Vodiči by mali zvýšiť pozornosť aj v obci Kláštor pod Znievom, kde sa na cestu III/1796 následkom mrazov vylieva potok. SSC informuje, že všetky sledované úseky ciest, diaľnic a rýchlostných komunikácií na Slovensku sú zjazdné. Povrch vozoviek na nich je mokrý alebo pokrytý vrstvou čerstvého až utlačeného snehu.

Na cestách v okolí Žiaru nad Hronom je pre husté sneženie znížená viditeľnosť

Vodiči jazdiaci po cestách v okolí Žiaru nad Hronom a Žarnovice by mali zvýšiť obozretnosť. V oblastiach týchto miest a tiež Kremnice a Hronskej Breznice obmedzuje silné sneženie dohľadnosť na 100 metrov.

Ako sa ďalej uvádza na internetovej stránke Slovenskej správy ciest, povrch vozoviek na R1 od Novej Bane po Banskú Bystricu je pokrytý čerstvým až kašovitým snehom v hrúbke do troch centimetrov. Na horskom priechode Veľké Pole je cesta pokrytá vrstvou snehu o výške štyri až päť centimetrov.

Ilustračné foto. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Pred tvorbou snehových jazykov a závejov na tomto území varujú aj meteorológovia na svojej internetovej stránke. V tejto súvislosti vydali pre dnešný deň výstrahu 1. stupňa.

Husté sneženie komplikuje situáciu na cestách v Košickom kraji

Situáciu na cestách v Košickom kraji komplikuje husté sneženie. Vodiči by mali zvýšiť obozretnosť najmä na horských priechodoch.

"Na niektorých miestach sú skrížené kamióny. Hasiči zasahujú pri Ďurďošíku, kde sa skrížili kamióny a cesta je neprejazdná," TASR informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva (KR) Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Košiciach.

Na snímke zasnežené cesty na Sídlisku KVP v Košiciach v piatok ráno 13. januára 2017. Foto: TASR - Milan Kapusta

Ako sa uvádza na internetovej stránke Slovenskej správy ciest (SSC), na horskom priechode Dargov je na vozovke kašovitý sneh o hrúbke štyri až päť centimetrov.

V okrese Rožňava je podľa SSC vyhlásený prvý stupeň kalamitnej situácie.

Cestári pre okresy Humenné, Snina a Medzilaborce vyhlásili prvý situačný stupeň

Cestári dnes ráno vyhlásili prvý situačný stupeň pre okresy Humenné, Snina a Medzilaborce. Ako pre TASR uviedol riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (PSK) pre oblasť Humenné Ľubomír Galanda, dôvodom je silný vietor, zafúkavanie niektorých ciest napr. v Brekove, Závadke alebo v Kamenici nad Cirochou.

„Všetky autá, ktoré môžeme použiť, sú v teréne,“ vysvetlil. Sypače sú podľa jeho slov určené na kritické úseky, kde musia prerážať záveje. Prvý situačný stupeň podľa jeho slov znamená o niečo znížený štandard údržby ciest.

Na otvorených úsekoch ciest sa z dôvodu silného vetra tvoria snehové jazyky a záveje. Na cestách musia vodiči rátať s vrstvou čerstvého, kašovitého, ale aj utlačeného snehu. Za posledných 24 hodín odpluhovali cestári v oblasti Humenné 3532 kilometrov. Informuje o tom Jaroslav Štofko zo Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja.

Všetky cesty v Žilinskom kraji sú zjazdné

Cesty v Žilinskom kraji sú prevažne mokré, na niektorých úsekoch je kašovitá vrstva snehu s ľadovým podkladom. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline Radko Moravčík.

Doplnil, že hraničné priechody s Českou a Poľskou republikou sú plne prejazdné bez obmedzení. "Pre jazdné súpravy nad 10 metrov sú uzatvorené horské priechody Šturec, Donovaly, Kľak (celoročne uzavretý)," pripomenul krajský policajný hovorca.

V súvislosti so sychravým počasím a zníženou viditeľnosťou polícia vyzýva účastníkov cestnej premávky ku zvýšenej opatrnosti na cestách. "Vodiči majú sťažené podmienky na jazdu, pretože kombinácia dažďa, mrholenia, snehu, tmy, poľadovice a mokrej vozovky si vyžaduje maximálnu koncentráciu. Jazdu treba vždy prispôsobiť stavu a povahe vozovky, poveternostným podmienkam i svojim schopnostiam a zručnostiam. Počítať treba aj s tým, že vo vyjazdených koľajach môže stojaca voda najmä v zákrutách spôsobiť šmyk. Tomu sa dá predísť len prispôsobením rýchlosti. Dôležité je jazdiť vždy opatrne, dodržiavať medzi vozidlami bezpečnú vzdialenosť, brzdiť uvážene a včas," upozornil Moravčík.

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

"Polícia žiada všetkých účastníkov cestnej premávky, aby sa na cestách správali disciplinovane, ohľaduplne, plne sa venovali vedeniu vozidla, sledovali situáciu v cestnej premávke, dodržiavali dopravné predpisy a rýchlosť jazdy prispôsobili svojim schopnostiam, stavu a povahe vozovky. Každý účastník cestnej premávky môže svojím zodpovedným prístupom prispieť k väčšej bezpečnosti na našich cestách," uzavrel krajský policajný hovorca.

Sneženie zatiaľ nespôsobilo vážnejšie problémy na cestách v Nitrianskom kraji

Všetky cesty v Nitrianskom kraji sú zjazdné, sneženie zatiaľ nekomplikuje dopravnú situáciu. Väčšina vozoviek v severnejších okresoch kraja je vlhká až mokrá, sneh sa drží najmä na cestách v okrese Levice.

„Polícia v Nitrianskom kraji neeviduje v súvislosti so snežením zvýšený počet dopravných nehôd. Na cestách celého kraja sme od skorých ranných hodín doteraz riešili šesť škodových udalostí,“ informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Renáta Čuháková.

Polícia vodičov a chodcov v Bratislave vyzýva na zvýšenú opatrnosť

Polícia vyzýva vodičov a chodcov na zvýšenú opatrnosť na území Bratislavy, a to vzhľadom na pretrvávajúce nepriaznivé poveternostné podmienky. Aj napriek tomu, že komunikácie v hlavnom meste sú v súčasnosti zjazdné, policajti evidujú doposiaľ šesť dopravných nehôd a šesť škodových udalostí. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Lucia Mihalíková.

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Vodičom polícia odporúča, aby zvýšili svoju pozornosť za volantom, znížili rýchlosť a dodržiavali bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami. "Osobitne vyzývame aj chodcov, aby zvýšili opatrnosť hlavne na priechodoch pre chodcov, ktoré nie sú riadené svetelnou signalizáciou," uviedla Mihalíková.

Ako upozorňuje, chodci si musia uvedomiť, že brzdná dráha vozidla sa na zasnežených a zľadovatených vozovkách predlžuje a pri nepozornom vkročení na vozovku sa môžu chodci vystaviť riziku zrážke s vozidlom. "Pred vstupom na vozovku sa musia chodci presvedčiť, že svojím pohybom na vozovke neohrozia seba ani ostatných účastníkov cestnej premávky," podotkla hovorkyňa.

Na horách prevláda aj dnes mierne lavínové nebezpečenstvo

Mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, prevláda aj dnes vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí na Slovensku. Tendencia lavínového nebezpečenstva je podľa Filipa Kyzeka zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby mierne stúpajúca.

"Len väčšie mechanické zaťaženie snehovej pokrývky môže spôsobiť uvoľnenie lavíny na strmých svahoch. Ojedinele je však možný aj výskyt menších, alebo stredne veľkých spontánnych lavín," upozornil s tým, že za posledné dva dni pripadlo na horách desať až 30 centimetrov nového snehu. Najviac snehu je v pásme kosodreviny a v lese, kam ho sfúkalo počas predchádzajúcich víchric a snežení.

Ráno bolo na horách zamračené, hmlisté počasie a v južných pohoriach so snežením. Mierne sa oteplilo, teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od mínus deviatich do mínus dvoch stupňov Celzia. Fúkal väčšinou silný, na hrebeňoch až búrlivý prevažne juhozápadný vietor s rýchlosťou do desať až 20, v nárazoch miestami až cez 30 metrov za sekundu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.