Protipovodňové opatrenia na hornej Nitre by mohli dokončiť v júli

Ilustračné foto. Foto: TASR/Michal Svítok

Nováky/Handlová 13. januára (TASR) - Súbor 13 čiastkových opatrení, ktoré by mali znížiť riziko povodní na hornej Nitre a budú financované prevažne z takzvaných Nórskych fondov, by mali dodávatelia zrealizovať do konca júla tohto roka. Projekt v réžii Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), š. p., a miest Nováky a Handlová za viac ako 3,76 milióna eur komplexnejšie rieši povodia troch riek - Nitry, Handlovky a Bebravy. Vodohospodári ho chceli pôvodne ukončiť v závere roka 2015, neskôr termín ešte viackrát posunuli.

Desať z 13 čiastkových projektov má už odovzdané staveniská a dodávatelia už na nich začali realizovať práce, pričom ide vzhľadom na ročné obdobie prevažne o výruby, informoval TASR hovorca SVP Pavel Machava. "Zvyšné tri projekty budú úspešným uchádzačom odovzdané, keď prebehne kontrola dokumentácie verejného obstarávania u poskytovateľa grantu, Úradu vlády SR," ozrejmil.

Zdržanie, ako zdôvodnil posun termínov ukončenia projektu hovorca SVP, je spôsobené hlavne zdĺhavým procesom verejného obstarávania a následnou kontrolou tejto dokumentácie na Úrade vlády SR. "Dodávatelia sú v zmluvách o dielo zaviazaní dobou realizácie šesť mesiacov odo dňa nadobudnutia účinnosti zmluvy. Ak sa podarí podpísať zmluvy o dielo v priebehu mesiaca január aj na zostávajúce dva projekty, tak by mali byť všetky čiastkové projekty zrealizované do konca mesiaca júl," ozrejmil.

Cieľom projektu, ktorý reaguje najmä na povodne z roku 2010 a vodohospodári ho predstavili na začiatku roka 2015, je znižovať zraniteľnosť ľudí hornej Nitry a ekosystémov voči klimatickým zmenám. Celá protipovodňová výstavba na hornej Nitre pozostáva z 13 čiastkových opatrení, z ktorých desať zabezpečuje SVP a zvyšné tri stavby mestá Nováky a Handlová. Tie sa na financovaní svojich projektov musia taktiež podieľať 15 percentami, ako aj vodohospodári.

V prípade Handlovej pôjde o približne 57.000 eur, v prípade Novák o asi 62.000 eur. Z celkovej sumy, ktorá nemala presiahnuť 3.764.500 eur, poskytnú Nórske fondy takmer 3,2 milióna eur. Suma na realizáciu projektu sa však zvýši. "V zmysle vysúťažených rozpočtov bude čiastočne zvýšená, čo pôjde na ťarchu SVP, š. p., ktorý toto zvýšenie bude znášať z vlastných zdrojov. Ide približne o čiastku 220.000 eur bez dane z pridanej hodnoty," dodal Machava.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.