Budatínsky park v Žiline navštívilo za štyri mesiace 73.360 ľudí

Na snímke Budatínsky hrad počas slávnostného otvorenia zrekonštruovaných hradných priestorov 31. júla 2016 v Žiline. Foto: TASR/Erika Ďurčová

Žilina 18. januára (TASR) - Areálom Budatínskeho parku pri Budatínskom hrade v Žiline prešlo za posledné štyri mesiace uplynulého roka 73.360 návštevníkov. Na základe elektronických údajov zo sčítacích zariadení, ktoré od konca augusta 2016 monitorujú pohyb chodcov v parku, o tom dnes informovala hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Lenka Záteková.

"Je to úžasné číslo, ktoré jasne hovorí o tom, že revitalizácia v roku 2009 bola tou najlepšou investíciou. Obyvatelia Budatína, Žiliny, ale i okolitých obcí a miest využívajú tento priestor v lete na prechádzky, oddych a tiež športovanie. A túto zimu dokonca prišli aj bežkári," priblížil predseda ŽSK Juraj Blanár.

Budatínsky park je od roku 1963 spolu s hradom, ktorý ŽSK taktiež postupne renovuje, národnou kultúrnou pamiatkou. Vlani tu kraj sprístupnil nové hradné priestory a barokovú kaplnku, čím láka záujemcov na unikátne prehliadky. "Park je prepojením histórie a moderného miesta pre relax. Zatiaľ sme tu investovali viac ako päť miliónov eur, no čakajú nás ešte práce vo vnútri hradu aj vonku v hospodárskej budove," doplnil Blanár.

Zadná brána Budatínskeho parku zavedie turistov na známu cyklotrasu BikeKia, ktorá spája hrady Budatín a Strečno. "Aj tu sme na lávke cez biokoridor nainštalovali merač pohybu cyklistov a minulý rok ich cez toto miesto prešlo 58.383. Kultúrny turizmus je stále populárnejší, preto verím, že tento rok bude cyklistov zase o niečo viac," zdôraznil predseda ŽSK s tým, že cyklotrasa je už vyasfaltovaná v dĺžke 3,8 kilometra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.