Pri problémoch so splácaním úveru treba okamžite kontaktovať veriteľa

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 18. januára (TASR) - Svoju znalosť finančných produktov hodnotí ako základnú 57 % respondentov, zatiaľ čo 4 % z opýtaných Slovákov uviedlo, že sa v ponukách bánk a ďalších finančných inštitúcií nevyzná a potrebuje pomoc s vysvetlením ich podmienok. Viac ako tretina (39 %) Slovákov sa potom plne spolieha na svoje znalosti v oblasti bežných a sporiacich účtov, poistiek, pôžičiek či investícií. Ukázal to prieskum spoločnosti Millward Brown pre spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika.

Z výsledkov prieskumu vyplynulo, že každý štvrtý obyvateľ Slovenskej republiky (26 % opýtaných) by v prípade platobnej neschopnosti použil predovšetkým svoje úspory a každý piaty Slovák (21 %) by informoval svojho veriteľa o svojej finančnej situácii a snažil by sa dohodnúť úpravu výšky splátok podľa svojich súčasných možností. Podobný podiel Slovákov (19 %) by vyhľadalo pomoc u rodiny alebo priateľov. Na úspory sa spoliehajú predovšetkým muži, ženy vidia riešenie i v znížení svojich výdavkov.

S rastúcim vekom respondentov výrazne klesá podiel ľudí, ktorí by si požičali peniaze u rodiny a priateľov (len 10 % vo vekovej kategórii 45 až 65 rokov) a rastie vnímanie významu úspor. Od rodiny a priateľov si na svoje ďalšie záväzky požičiavajú najmä mladší ľudia vo veku 18 až 34 rokov a obyvatelia menších miest.

"Spôsobov, ako zastaviť ďalšie zadlžovanie a začať splácať svoje záväzky, je celý rad, ale všetky vyžadujú predovšetkým úsilie problém s dlhmi riešiť a aktívnu komunikáciu s veriteľmi. Čakaním sa dlhy zvyšujú a stúpa i riziko, že bude veriteľ riešiť dlh súdnou cestou, čo náklady dlžníka ešte zvýši," doplňuje Markéta Kolářová zo spoločnosti KRUK.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.