Pri zmene pohlavia by školy mali vydať nové doklady, navrhujú liberáli

Ilustračné foto. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 23. januára (TASR) – V prípade, ak fyzická osoba podstúpi zmenu pohlavia, školy by mali byť povinné jej vydať nové doklady o vzdelaní. Navrhujú to opoziční poslanci za SaS Martin Poliačik, Lucia Ďuriš Nicholsonová a Juraj Droba v novele zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a v novele zákona o vysokých školách, ktoré predkladajú na februárovú schôdzu parlamentu.

Liberáli upozorňujú, že zmena pohlavia súvisí aj so zmenou úradnej identity. "Osoba, ktorá mení pohlavie, mení meno a priezvisko, dostáva nový preukaz totožnosti, pričom tretie osoby z preukazu totožnosti nevedia posúdiť, či daná osoba bola minulosti nositeľom mena uvedeného v doklade o získanom vzdelaní," uvádzajú poslanci SaS v dôvodovej správe k novele zákona.

Nastavenie súčasnej legislatívy podľa nich nepredpokladá vydávanie dokladov o získanom vzdelaní na nové meno a priezvisko. "Nositeľov so zmeneným pohlavím stavia do zložitých životných situácií, napr. výberových konaniach pri uchádzaní sa o zamestnanie. Preto sa predloženou novelou zákona zakotvuje školám povinnosť vydať nové doklady o získanom vzdelaní a to na žiadosť fyzickej osoby, ktorá podstúpila zmenu pohlavia," dodávajú.

Ak návrh novely odsúhlasí parlament, poslanci navrhujú jeho účinnosť od 1. mája tohto roka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.