Starosta Jeruzalema: Zámer USA presťahovať veľvyslanectvo je vážny

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Jeruzalem 23. januára (TASR) - Primátor Jeruzalema Nir Barkat sa domnieva, že nová americká administratíva to myslí vážne s myšlienkou presťahovať americké veľvyslanectvo v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema.

Barkat tento názor vyslovil na základe svojich rozhovorov s predstaviteľmi novej americkej administratívy. V dnešnom rozhovore pre izraelský vojenský rozhlas Barkat súčasne upozornil, že "veľvyslanectvo sa nedá presťahovať za jeden deň", čím naznačil, že ak k sťahovaniu niekedy dôjde, zaberie to istý čas.

Ambasáda USA v Izraeli sa nachádza v Tel Avive rovnako ako väčšina zahraničných diplomatických zastupiteľstiev.

Izrael označuje Jeruzalem za svoje večné a nedeliteľné hlavné mesto; nároky naň - ako svoju metropolu a súčasť budúceho štátu - si však robia aj Palestínčania. Obe strany sa odvolávajú na biblické, historické a politické dôvody.

Islamistické hnutie Hamas upozornilo dnes prezidenta USA Donalda Trumpa na nebezpečenstvá, ktoré by priniesla realizácia jeho prísľubu presťahovať veľvyslanectvo USA do - podľa slov Hamasu - "okupovaného" Jeruzalema.

Podobného názoru je aj palestínsky prezident Mahmúd Abbás, ktorý už tiež viackrát upozornil, že takýto krok Spojených štátov by bol vnímaný ako "agresia."

Ako dnes informoval izraelský rozhlas, Abbás v tejto súvislosti požiadal Jordánsko o sprostredkovanie priamej komunikácie s Bielym domom. Jordánsky kráľ Abdalláh II. mu to v nedeľu počas spoločnej schôdzky v Ammáne prisľúbil, informoval dnes izraelský spravodajský server Ynetnews.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.