Štochl sa rozlúčil s reprezentačným dresom: Nechcem zaberať miesto

Richard Štochl. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 15. júna (TASR) - Pred zaplneným Zimným štadiónom Ondreja Nepelu v Bratislave sa po 21 rokoch rozlúčil s reprezentačným dresom 41-ročný hádzanársky brankár Richard Štochl. Jeho derniéra v slovenských farbách nepriniesla víťaznú bodku, v kvalifikačnom stretnutí na ME 2018 prehrali domáci s Ruskom tesne 24:25.

Štochl má v najcennejšom drese na konte 258 zápasov a je rekordérom v počte ocenení pre najlepšieho hádzanára roka na Slovensku, stal sa ním deväťkrát. Od prezidenta Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Jaroslava Holešu si pred zápasom prevzal pamätný reprezentačný dres s číslom 12.

"Už dávnejšie som povedal trénerovi, že to bude môj posledný zápas. Chalani sa to dozvedeli v pondelok, keď to povedal tréner. Ja som to chcel nechať v tajnosti, nechcel som z toho robiť žiadne haló. Ako som potichu prišiel, tak som chcel aj potichu odísť. Chcel som, že to poviem až po zápase, aby sa na to nesústredilo. Tréner mi povedal, že by chcel, aby sa so mnou chlapci slušne rozlúčili, pretože si to zaslúžim. Dúfam, že to neovplyvnilo náš výkon. Nebolo to jednoduché, pretože som odohral 21 rokov. Emócie boli veľké, ale ako som nastúpil na ihrisko, tak to opadlo," povedal po svojom záverečnom zápase v reprezentácii Štochl.

Slovenský brankár patril dlho k oporám reprezentačného tímu, zahral si na troch európskych šampionátoch (2006, 2008, 2012) a dvoch majstrovstvách sveta (2009, 2011). Debutoval v auguste 1996, keď odchytal na turnaji celý zápas proti Česku. "Pre mňa to bol každý jeden nástup na zápas, každé jedno spievanie hymny, každý zápas," zhodnotil svoje najlepšie reprezentačné zážitky Štochl.

Jeho koniec v reprezentácii by neovplyvnilo ani víťazstvo nad Ruskom, prípadne postup na ME 2018. "Chcel som, aby už chlapci dostali šancu. Dosť už sedeli na lavičke, pokiaľ som tu bol. Teraz majú šancu, sú to šikovní chlapci. Nechcem im zaberať miesto. Reprezentácia bola vždy moja srdcová záležitosť," vyhlásil Štochl.

Od publika si pred aj po zápase užil zaslúžený potlesk za svoju bohatú a úspešnú reprezentačnú kariéru. "Chcel by som sa im veľmi pekne poďakovať, že sa so mnou tak pekne rozlúčili. Dúfam, že prídu na slovenskú hádzanú, aj keď sme nepostúpili," dodal Štochl.

Štyridsaťjedenročný brankár nekončí úplne na hádzanárskej scéne, v maďarskom Eger SBS Eszterházy SZSE predĺžil kontrakt na ďalšiu sezónu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.