V Japonsku prešiel sporný zákon o trestoch za plánovanie zločinov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Tokio 15. júna (TASR) - Horná komora japonského parlamentu odobrila dnes návrh zákona, ktorý označuje za zločin aj prípravy na jeho spáchanie. Návrh podporilo 165 z 235 prítomných poslancov, ostatní sa vyslovili proti jeho prijatiu.

Zákon sa vzťahuje na organizované zločinecké skupiny pozostávajúce z dvoch alebo viac ľudí, ktorí sa podieľajú na konkrétnych prípravách trestnej činnosti. Medzi nimi je aj nákup a zhromažďovanie zbraní a peňazí či predbežné oboznamovanie sa s potenciálnym miestom činu.

Japonská vláda uviedla, že dnes prijatý zákon je potrebný v záujme prevencie teroristických činov, osobitne v súvislosti s olympijskými hrami, ktorých hostiteľom bude Tokio v roku 2020. Za prvoradý cieľ zákona však japonský premiér Šinzó Abe označil ochranu životov a majetku ľudí.

Oponenti zákona pritom tvrdia, že môže byť zneužitý na obmedzovanie slobody slova a zhromažďovania a umožní sledovanie občanov.

Obavy v súvislosti so zákonom a ohrozením slobôd radových občanov v otvorenom liste premiérovi Abemu nedávno vyslovil aj osobitný spravodajca OSN pre právo na súkromie Joseph Cannataci.

Zákon sa týka aj prípravy tých zločinov, za ktoré sa v Japonsku odsudzuje na trest smrti alebo viac než desať rokov väzenia. Schválený návrh zákona sa týka aj účasti na sprisahaní s cieľom podpory organizovaných zločineckých skupín alebo s cieľom rozšírenia ich sfér vplyvu.

Celkovo sa zákon týka 277 prípadov protiprávneho konania. Ako uviedla agentúra AP, pôvodne zákon zahŕňal viac ako 600 druhov protiprávneho konania. Mnohé z nich však nemali nič spoločné s organizovaným zločinom alebo terorizmom a boli preto pri diskusii o návrhu zo zákona vyškrtnuté. Ako príklad AP uviedla porušenie autorských práv či krádež dreva z prírodných rezervácií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.