Kováčik referuje poslancom o minuloročnej práci špeciálnej prokuratúry

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, archívne foto. Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 21. júna (TASR) - Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik referuje poslancom Národnej rady SR v úvode siedmeho rokovacieho dňa 18. schôdze NRSR o práci jeho úradu za minulý rok.

Správa hovorí o stíhaní korupčníkov, spolupráci s políciou, terorizme na Slovensku. V dokumente Kováčik priznáva, že počet osôb stíhaných pre niektorý z trestných činov korupcie, ale aj počet obžalovaných a odsúdených v posledných troch rokoch evidentne klesá.

K efektívnemu boju proti korupčnej trestnej činnosti by podľa Kováčika prispelo aj zavedenie tzv. testu integrity (spoľahlivosti). "Toto opatrenie by mohlo prispieť k tomu, že príslušníci a zamestnanci ozbrojených zborov, ktorí sú náchylní k páchaniu trestnej činnosti, resp. napríklad k úmyselnému neplneniu si svojich povinností, by ozbrojené zbory museli opustiť," uvádza Kováčikov úrad.

Zo správy tiež vyplýva, že spolupráca Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) so zložkami polície je korektná. Často však absentuje samostatnosť v postupe a rozhodovaní policajtov a prejavuje sa slabšia orientácia, pokiaľ ide o určenie ďalšieho postupu vyšetrovania a objasnenia skutkového stavu. V minulom roku prokurátor ÚŠP zaznamenal aj prvý prípad terorizmu na Slovensku.

Poslanci by mali dnes diskutovať aj o uznesení NR SR na uvoľnenie dlhovej brzdy prostredníctvom novely ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti.

O potrebe uvoľnenia zákona o dlhovej brzde už dlhodobejšie hovoria viacerí predstavitelia vlády. Kabinet argumentuje tým, že ak sa zákon neuvoľní, štát nebude mať dostatok finančných prostriedkov na veľké infraštruktúrne projekty. Takýto krok však neschvaľuje časť opozície a ani Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Na schválenie ústavných zmien treba ústavnú väčšinu, koalícii teda pri uvoľňovaní dlhovej brzdy musí pomôcť opozícia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.