Klasik modernej drámy L. Pirandello sa narodil pred 150 rokmi

Na archívnej snímke zo 17. apríla 1970 v Bratislave hrá herec Ladislav Chudík v Pirandellovej hre Henrich IV. V Foto: TASR - Magda Borodáčová

Agrigento/Bratislava 27. júna (TASR) – Taliansky spisovateľ a dramatik Luigi Pirandello je nositeľom Nobelovej ceny za literatúru z roku 1934. Narodil sa na Sicílii v Agrigente 28. júna 1867. V stredu uplynie od jeho narodenia 150 rokov.

Luigi Pirandello sa narodil v bohatej rodine majiteľa baní na síru na Sicílii. Detstvo prežil s opatrovateľkami, služobníctvom a s domácimi učiteľmi obdivovaný svojou milujúcou matkou. Napriek záujmu o literatúru sa rozhodol študovať právo a jeho otec chcel z neho mať obchodníka. Štúdium na univerzite v talianskom Ríme bol nútený pre nezhody s prednášateľom dokončiť v nemeckom Bonne, kde sa už venoval filozofii. V dizertácii sa zaoberal sicílskymi nárečiami, napísal ju v nemeckom jazyku. Usadil sa v Ríme a finančne podporovaný otcom sa venoval literárnej tvorbe. V roku 1898 začal vyučoval estetiku a štylistiku na škole pre dievčatá v Ríme a zotrval tam 24 rokov.

Napísal niekoľko románov a veľký počet poviedok, ktoré v rokoch 1922 až 1937 vyšli v 15 zväzkoch. Pirandellov najväčší počin vo svete literatúry, pre ktorý býva označovaný za klasika modernej európskej drámy, sú jeho hry. Vyrovnáva sa v nich s umelo vytvorenou realitou, ktorá je založená na konfliktoch prameniacich z poloprávd a legiend a venuje sa problému identity osobnosti. Niektoré svoje hry napísal v sicílskom dialekte.

Jeho hra Šesť postáv hľadá autora napriek veľkej náročnosti patrí ku klenotom svetovej dramatickej spisby. Pirandello hru napísal v roku 1921 a hneď po uvedení si získala prívlastok najznepokojujúcejšia a najprovokatívnejšia dráma, akú kto napísal. V centre príbehu je šesť postáv, ktoré prežili šokujúci rodinný príbeh. Usilujú sa dostať na javisko, aby mohli svoje osudy predviesť, no režisér a herci im v tom bránia. Autor postupne stiera rozdiel medzi realitou a fikciou, čím hra získava na psychologickom, ale aj kriminalistickom napätí. Dráma Čiapka so zvončekmi rozpráva príbeh o žiarlivosti, ale aj o tom, ako sa k jednej nepravdivej informácii postupne pridávajú ďalšie nepravdy a výmysly. Nakoniec sa hrdinovia dostanú pred neriešiteľnú situáciu.

Pirandellove náročné hry si získali obľubu divákov predovšetkým v 20. a 30. rokoch 20. storočia. V roku 1934 mu udelili Nobelovu cenu za literatúru.

Spisovateľ a dramatik Luigi Pirandello zomrel 10. decembra 1936 v Ríme vo veku 69 rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.