Prezident Áder odňal maďarské občianstvo 11 Ukrajincom

Maďarský prezident János Áder, archívne foto Foto: TASR/Michal Svítok

Budapešť 27. júna (TASR) - Maďarský prezident János Áder v období od 7. do 12 júna rozhodol o odňatí maďarského občianstva v 11 prípadoch. Uviedol to spravodajský server hvg.hu, podľa ktorého išlo v každom prípade o ľudí narodených na Ukrajine, ktorí zrejme k maďarskému občianstvu prideľovanému v zjednodušenom procese prišli podvodom.

V rozhodnutí o odňatí občianstva zverejnenom v pondelok v Maďarskom vestníku, ktoré spolupodpísal minister riadiaci úrad vlády János Lázár, sa neuvádza žiadne zdôvodnenie. Figuruje v ňom iba meno a údaje o narodení dotknutého, ako aj odvolanie sa na príslušný zákon s tým, že hlava štátu rozhodovala na základe návrhu uvedeného ministra.

Spravodajský server index.hu vo februári písal o tom, že maďarský systém udeľovania občianstva zneužívajú tisíce ukrajinských podvodníkov.

V uplynulých šiestich rokoch požiadalo o maďarské občianstvo vyše 850.000 ľudí. O udelenie maďarského občianstva sa zahraniční Maďari môžu uchádzať v zjednodušenom procese od 3. januára 2011; príslušný zákon schválil maďarský parlament 26. mája 2010.

O maďarské občianstvo požiadali aj Maďari žijúci na Slovensku. Viacerí tak v zmysle platných právnych noriem prišli o slovenské občianstvo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.