Parlament N. Zélandu sa ospravedlnil mužom odsúdeným za homosexualitu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Wellington 6. júla (TASR) - Parlament Nového Zélandu dnes jednomyseľne schválil vyhlásenie, ktorým sa oficiálne ospravedlnil tisícom mužov odsúdeným v tejto krajine na základe zákonov umožňujúcich trestanie homosexuality.

Ako informovala agentúra AP, poslanci súčasne v prvom čítaní schválili návrh zákona, ktorý umožní vymazať takto odsúdeným mužom záznam z registra trestov.

Ministerka spravodlivosti Amy Adamsová vo svojom prejave uviedla, že "snemovňa hlboko ľutuje neprávosť a stigmatizáciu stoviek novozélandských mužov, ktorí sa stali zločincami na základe zlého zákona".

Dodala, že dnes je nepredstaviteľné, aby bol sex medzi dospelými mužmi považovaný za trestný čin. Agentúra AP pripomenula, že pohlavný styk medzi ženami novozélandská legislatíva nikdy vyslovene nezakazovala. Sobáše osôb rovnakého pohlavia krajina legalizovala v roku 2013.

Novozélandská vláda odhaduje, že nárok na zrušenie svojho odsúdenia si uplatní približne 1000 mužov.

Odsúdencom sa záznam z registra nevymaže automaticky, ale na základe žiadosti. Jednotlivé prípady budú potom úrady posudzovať individuálne. Rehabilitácia sa nebude vzťahovať na činy, ktoré sú trestné aj podľa súčasných zákonov.

Okrem výmazu z registra sa pre dané osoby neráta s nijakým iným odškodnením.

Väčšina z odsúdených bola stíhaná po roku 1965 a pred rokom 1986, keď Nový Zéland dekriminalizoval homosexualitu. Boli odsúdení za trestné činy, ako je nevhodné správanie, sodomia či poskytovanie priestorov pre homosexuálny styk.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.