Podľa SaS vláda nerieši problémy baníkov, ale majiteľov baní

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 18. júla (TASR) - Slovenská vláda nerieši problémy baníkov, ale majiteľov baní. Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) ponúka hornej Nitre budúcnosť "nad zemou". Pre zamestnanie baníkov v Nitre SaS navrhuje tzv. Jaguar Expres. Uviedol to dnes na brífingu predseda SaS Richard Sulík za účasti poslancov Národnej rady SR Karla Galeka a Renáty Kaščákovej.

"Z peňazí daňových poplatníkov ide rok čo rok približne 100 miliónov eur na dotácie do uhoľných baní. Je to obrovská suma, na ktorú sa musia daňovníci skladať, a v podstate sa živí priemysel, ktorý, ak máme byť úprimní, nemá žiadnu budúcnosť. Vláda namiesto toho, aby hľadala riešenia pre baníkov a aby sa zamýšľala nad tým, čo s nimi bude, tak namiesto toho skôr hľadá riešenia pre majiteľa baní (Hornonitrianskych baní Prievidza - HBP) pána (Petra) Čičmanca, ktorému toto vyhovuje," povedal Sulík.

Spomínaných 100 miliónov eur predstavuje podľa Sulíka asi 2200 eur mesačne na každého baníka, pričom ich mzdy sú však len zlomok tejto sumy. "Je tu teda otázka, čo s niekoľko tisíc baníkmi, ak by štátne dotácie prestali a HBP by boli zatvorené," poznamenal.

V 70 km vzdialenej Nitre vzniká však podľa slov predsedu SaS nový veľký zamestnávateľ Jaguar Land Rover (JLR), ktorý nemá dostatok zamestnancov. "Baníci, ktorí by sa uvoľnili v Prievidzi, alebo aspoň časť z nich, by mohla pracovať v Nitre. Problémom je však ich doprava. Vlakové spojenie podľa nášho názoru stojí za zamyslenie, preto SaS navrhuje vytvoriť tzv. Jaguar Expres, ktorý by nezastavoval 'v každej dedine', ale dopravil by zamestnancov z hornej Nitry do spoločnosti Jaguar," dodal Sulík.

Podľa Galeka, tímlídra SaS pre energetiku, súčasné vlakové spojenie z Prievidze do Nitry trvá priemerne 2 hodiny a má 26 zastávok. "Ak by sme túto trať dokázali zmodernizovať, počet zastávok znížiť na tri alebo štyri preferované a vybudovať popri nich záchytné parkoviská, tak čas prepravy z Prievidze do Jaguaru v Nitre vieme dostať pod jednu hodinu," povedal.

Tzv. Jaguar Expres nemusí byť podľa Galeka len doménou štátneho vlakového osobného prepravcu. "SaS preto navrhuje, aby si štátna železničná spoločnosť sadla za jeden stôl spolu so spoločnosťou Jaguar a spolu aby upravili grafikon pre dopravu ľudí z hornej Nitry. Mali by tak urobiť už dnes, aby ľudia dostali šancu pracovať v nitrianskej fabrike," doplnil Galek.

Podľa Kaščákovej informácií vládne medzi baníkmi na hornej Nitre neistota, pretože nevedia, aká je ich budúcnosť. Uzatvorením baní región podľa nej neutrpí, rušenie baní je, naopak, pre región príležitosťou. "Budúcnosť tohto regiónu nie je v baníctve, ale nad zemou," dodala Kaščáková, ktorá je kandidátkou SaS na predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.