ME18: Bratislava a Piešťany budú po prvý raz hostiť európsku špičku

Na snímke Richard Ďuriš. Foto: TASR - Andrej Galica

Bratislava 25. júla (TASR) – Od 29. júla do 6. augusta čaká na slovenskú basketbalovú reprezentáciu do 18 rokov premiérová účasť na majstrovstvách Európy tejto vekovej kategórie. Realizačný tím okolo trénera Richarda Ďuriša uzatvorí po stredajšej generálke proti Litve finálnu dvanástku hráčov, s ktorou absolvujú boje v D-skupine ME. Tie sa uskutočnia v Bratislave a Piešťanoch.

Ďuriš zúžil v pondelok nomináciu na blížiaci sa šampionát na trinásť hráčov. "Po predchádzajúcich prípravných zápasoch v Česku vypadli z nominácie Jozef Huljak a Dominik Havel, pretože boli na pozíciu rozohrávača. Tam sme sa rozhodli pre Martina Danieliča ako druhého rozohrávača, lebo jeho výkonnosť bola približne na ich úrovni, ale je o rok mladší. Stále platí, že ak sú hráči na rovnakej výkonnostnej úrovni, tak aj s výhľadom do budúcnosti berieme mladšieho," uviedol reprezentačný tréner.

Podľa jeho slov je Litva ideálna generálka na stretnutia skupinovej fázy. Pobaltská krajina patrí medzi basketbalové veľmoci na "starom kontinente" vo všetkých vekových kategóriách, a aj na európskom šampionáte do 18 rokov budú mladí Litovci útočiť na medailu. "Zápas proti Litve, ktorý bude pre nás posledným zo série prípravných duelov, nám môže nastaviť zrkadlo našej výkonnosti. Je to mužstvo, u ktorého sa predpokladá účasť v najlepšej štvorke celého turnaja. Každý zápas na šampionáte musí byť pre našich hráčov obrovská skúsenosť a musí im dodať sebavedomie, keďže majú možnosť konkurovať tým najlepším zo svojej kategórie," povedal Ďuriš.

Organizátori majú pred sebou záverečné prípravy. "Bratislava a Piešťany budú po prvý raz hostiť európsku špičku v tejto vekovej kategórii, z čoho sa tešíme. Do príchodov prvých tímov zostáva už len pár hodín a verím, že nielen hráči, ale aj skauti, fanúšikovia a hostia sa budú u nás cítiť naozaj dobre. Všetko je pripravené, aby sa začali prvé súboje," povedal prezident Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) Pavel Bagin.

Podľa riaditeľa turnaja Martina Struhára sa podujatie momentálne dolaďuje pred ostrým štartom: "S prípravami finišujeme tak, aby sme sa nachystali na príchod prvých delegácií, aby sa úspešne otvoril celý turnaj, a aby sa účastníci cítili u nás čo najkomfortnejšie. Čo sa týka vstupeniek, zvolili sme jednoduchú taktiku. Deti a mládež do 15 rokov majú vstup zdarma, pre ostatných sú pripravené jednodňové vstupenky v cene 5 eur."

program zápasov SR v D-skupine majstrovstiev Európy basketbalistov do 18 rokov:

29. júla o 18.00 h, Slovensko – Lotyšsko (HANT aréna, Bratislava)

30. júla o 18.00 h, Slovensko – Francúzsko (HANT aréna, Bratislava)

1. augusta o 18.00 h, Slovensko – Bosna a Hercegovina (HANT aréna, Bratislava)


širšia nominácia SR 18 na ME:

Maroš Želizňák, Dávid Javorský, Milan Janošov (všetci GBA Praha/ČR), Martin Bizub (Iskra Svit), Dominik Kubala, Branislav Mátych (obaja IMC Slovakia Považská Bystrica), Jakub Kadáši (Science City Viedeň/Rak.), Tomáš Pavelka (CBA Gran Canaria/Šp.), Juraj Páleník (MBK Karlovka Bratislava), Alex Ondruš (BK Inter Bratislava), Martin Danielič (BK Levickí Patrioti), Matej Majerčák (BK 04 AC LB Spišská Nová Ves), Jakub Mokráň (MBA Prievidza)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.