Zacharčenko: Definitívne rozhodnutie o Malorusku ešte nepadlo

Alexandr Zacharčenko. Foto: TASR/AP

Doneck 26. júla (TASR) - Najvyšší predstaviteľ samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Alexandr Zacharčenko, ktorý pred ôsmimi dňami prečítal v Donecku politické vyhlásenie o nutnosti vzniku nového federatívneho štátu Malorusko, dnes v rovnakom meste zverejnil iné vyhlásenie.

Podľa neho "ešte nepadlo definitívne rozhodnutie" o Malorusku. Hlavnou vecou je, že diskusia na túto tému bude pokračovať, hovorí sa podľa tlačovej agentúry DPA v spomínanom vyhlásení.

Podľa Zacharčenkových slov spred ôsmich dní má vytvorenie nového federatívneho štátu za cieľ "zastaviť občiansku vojnu a zabrániť novým obetiam".

Podľa ústavodarného aktu sa hlavným mestom Maloruska mal stať Doneck. Kyjevu by zostal štatút historického a kultúrneho centra. Vlajkou Maloruska mal byť prápor Bohdana Chmeľnického (1595-1657), zakladateľa prvého štátu kozákov.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v reakcii na ohlásenie vzniku nového štátu vyhlásil, že Ukrajina obnoví svoju suverenitu nad Donbasom i Krymským polostrovom. Zacharčenka označil Porošenko "nie za politického dejateľa, ale za bábku, ktorá tlmočí vyhlásenia z Kremľa".

Myšlienka vytvorenia nového štátu na území Ukrajiny s názvom Malorusko bola osobnou iniciatívou najvyššieho predstaviteľa DĽR Zacharčenka, reagovala v deň zverejnenia iniciatívy ruská vláda.

"Zacharčenkovo vyhlásenie o Malorusku je jeho osobnou iniciatívou. Moskva sa o tom dozvedela z médií. Stále sme viazaní minskými dohodami,"
uviedol vtedy hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina, Dmitrij Peskov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.