V českom Třinci zhorel drevený kostolík zo 16. storočia

Na FB stránke Města Třinec sa objavili snímky kostola pred požiarom. Foto: Facebook

Třinec 2. augusta (TASR) - Drevený kostol zo 16. storočia zhorel v noci nadnes v meste Třinec v Sliezsku na severovýchode Českej republiky. Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz s odvolaním sa na hovorcu moravskosliezskych hasičov Petra Kůdelu. Materiálne škody sú odhadované na desiatky miliónov českých korún, ale historická škoda je nevyčísliteľná, zdôraznil hovorca.

Rímskokatolícky filiálny Kostol Božieho tela v mestskej časti Guty začal horieť okolo polnoci, hasiči dostali správu zakrátko.

Obyvatelia mesta na FB stránke mesta neskrývajú svoj zármutok. Foto: Facebook

Kostol pri príchode hasičov už silno horel a pod kontrolu ho dostali za necelú hodinu. Dohášanie pokračovalo do rána.

Pri požiari nikto neutrpel zranenia, ale zničenie kostola je tragédiou - nielen pre tamojší región. Táto cenná historická pamiatka s mnohými pôvodnými prvkami a vybavením obsahovala aj obrazy z prvej polovice 16. storočia. Kostol bol v rokoch 2012-14 rekonštruovaný za niekoľko miliónov korún. To všetko teraz vyšlo navnivoč, napísali Novinky.cz.

Prvý zvon osadili na vežu kostola v roku 1565 a je tam dodnes. V roku 2001 ho niekto ukradol, ale verejnosť tento skutok natoľko pobúril, že sa ho zlodeji nakoniec zbavili. Nájdený bol bez srdca v neďalekej mestskej časti Karpentná.

Kostol postavili z veľkých kmeňov listnatých stromov, najstaršie hraby zrejme rástli pri rieke Olši už v čase Veľkomoravskej ríše. Vnútrajšok kostola neskôr vyzdobili dielami miestnych umelcov žijúcich v 17. a 18. storočí. V 19. storočí ho niekoľkokrát opravovali, ale zachoval si pôvodnú goticko-renesančnú podobu.

Príčina požiaru nie je zatiaľ jasná, budú ju zisťovať vyšetrovatelia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.