Pojednávanie s obžalovaným asistentom poslanca Rajtára bude neverejné

Na OS Bratislava 5 začal súd s Filipom R. Obžalovaný prišiel spolu s poslancom J. Rajtarom. Foto: Teraz.sk - JT

Bratislava 3. augusta (TASR) – V prípade obžalovaného Filipa R., asistenta poslanca Národnej rady (NR) SR Jozefa Rajtára, bude súd pojednávať za zatvorenými dverami s vylúčením verejnosti. Uznesením tak rozhodla sudkyňa Okresného súdu (OS) Bratislava V.

Na dnešné pojednávanie sa dostavil obžalovaný Filip R. v sprievode svojej advokátky Evy Mišíkovej a poslanca NR SR Jozefa Rajtára. Pojednávanie sprevádza veľký záujem verejnosti a médií. Po pár minútach však sudkyňa verejnosť vylúčila. Z pojednávania vyplynulo, že o to požiadala Tatrabanka.

„Obdržal som podnet Tatrabanky a pridávam sa k tomuto podnetu, a navrhujem vylúčiť verejnosť, nakoľko ide o predmet bankového tajomstva,“ uviedol prokurátor.

Obžalovaný a jeho advokátka rozhodnutie o vylúčení verejnosti ponechali na úvahu súdu. „Sudkyňa má na to právo na jednej strane, ale zároveň je to vec verejného záujmu a malo by to byť verejné,“ zareagoval Rajtár na rozhodnutie sudkyne.

Na dnešné pojednávanie na 09.00 h bol v pozícii svedka a zároveň poškodeného predvolaný aj minister vnútra Robert Kaliňák. Na súd sa však nedostavil.

"Minister vnútra zo súdu eviduje len Upovedomenie poškodeného o hlavnom pojednávaní, kde súd vymenúva práva, ktoré mu prináležia a prikladá kópiu obžaloby," povedal pre TASR riaditeľ tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra Ivan Netík.

V ďalšom priebehu pojednávania obžalovaný Filip R. odmietol vypovedať. Pre médiá to uviedla Mišíková. "Nakoľko sa necítim byť vinný," zareagoval Filip R. na otázku, z akého dôvodu sa takto rozhodol.

Jeho obhajkyňa doplnila, že jeden z dôvodov, prečo jej klient odmietol vypovedať, je aj ten, že úkony vykonané v prípravnom konaní považujú za nezákonné.

Spolu s klientom očakáva vo veci oslobodzujúci rozsudok.

Na snímke Filip R., asistent poslanca za SaS Jozefa Rajtára prichádza na súdne pojednávanie v Bratislave vo štvrtok 3. augusta 2017. Foto: TASR - Jakub Kotian

Filip R. čelí obžalobe z trestného činu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. V prípade dokázania viny môže stráviť za mrežami tri až osem rokov.

Podľa medializovaných informácií mal Filip R. ako zamestnanec komerčnej banky preniknúť do účtu šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD). Údaje z tohto účtu sa potom objavili v niektorých médiách.

Krajská prokuratúra (KP) v Bratislave v júni minulého roka informovala, že obvinený Filip R. sa ku skutku kladenému mu za vinu v prípravnom konaní priznal, svoje konanie oľutoval, popísal podrobnosti jeho priebehu a vysvetlil motív konania.

"Obvinený bol pred vykonaním výsluchu poučený o všetkých svojich právach, obhajcu si nezvolil a do zápisnice svojím podpisom potvrdil, že nebol na neho vyvíjaný fyzický ani psychický nátlak. Sťažnosť proti uzneseniu o vznesení obvinenia nepodal," informovala vlani Krajská prokuratúra v Bratislave.

Obvinený Filip R. v zastúpení advokátky Evy Mišíkovej v stanovisku k podanej obžalobe, naopak, namietal porušenie práva na obhajobu, nezákonnosť dôkazov či nátlak počas výsluchu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.