Aj hospodárske zvieratá vnímajú nedostatok vody a vysoké teploty

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 3. augusta (TASR) - Hospodárske zvieratá, tak ako aj poľnohospodárske plodiny, veľmi citlivo vnímajú nedostatok vody a vysoké teploty. Uviedla to pre TASR v súvislosti so súčasnými horúčavami hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

"A práve zvieratá majú počas takéhoto suchého a horúceho obdobia zvýšené nároky na chov a rovnako toto obdobie prináša viac práce aj pre samotných chovateľov. Základom je, ako v prípade ľudí, tak aj v prípade zvierat - dostatok vody a čerstvý vzduch, aby mali zvieratá aj počas horúčav svoje pohodlie," priblížila.

Chovatelia preto musia podľa nej zabezpečiť, aby zvieratá mali k dispozícii dostatočné množstvo vody počas celého dňa. "Musia maštale ochladzovať, vetrať. Tu, samozrejme, musí chovateľ vzduch tak ochladzovať, aby nespôsobil zvieratám prievan, pretože tie sú naň veľmi citlivé. Niektoré maštale používajú špeciálne ventilátory, ktoré ochladzujú vzduch, alebo sa priestory aj rosia," informovala.

"Pokiaľ sa zvieratá pasú na lúkach, tak ideálne je, aby sa kravy alebo ovce mohli pred slnkom skryť do tieňa, kde bude pre ne zabezpečená voda na napájanie," poznamenala.

Samostatnou kapitolou je podľa Holéciovej otázka výživy zvierat počas tepla. "Poľnohospodári už automaticky predpokladajú, že keď sú horúčavy, tak zvieratám nebude veľmi chutiť, a preto im prispôsobujú kŕmnu dávku, aby zbytočne nezaťažovali organizmus zvieraťa. Aj preto počas letného obdobia dojnice doja o niečo menej mlieka," dodala hovorkyňa SPPK.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.