Nehnuteľnosti zdraželi najviac v ČR, na Slovensku rástli ceny pomalšie

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Roman Hanc

Bratislava 4. augusta (TASR) – Nehnuteľnosti vo väčšine krajín Európskej únie v 1. štvrťroku 2017 zdraželi, medziročne v priemere o 4,5 % a v eurozóne o 4 %. Za bývanie si v porovnaní s minulým rokom priplatili najviac Česi, a to až necelých 13 %. Naopak, ušetrili obyvatelia Chorvátska a Talianska. Upozornila na to ČSOB banka na základe údajov európskeho štatistického úradu Eurostat.

„Ceny nehnuteľností rastú viac-menej v celej EÚ, aj keď približne polovica krajín zaznamenala spomalenie rastu oproti predchádzajúcim štvrťrokom. Veľmi výrazne rastú ceny stále v Českej republike, pobaltských krajinách, ale aj v susednom Maďarsku, kde bol zaznamenaný silný rast už aj v minulom roku. Naďalej rastú vo Veľkej Británii, aj keď miernejším tempom ako v rokoch 2014 až 2015,“ priblížil riaditeľ odboru financovania nehnuteľností ČSOB Jozef Futrikanič.

Na druhej strane, pri porovnaní vývoja cien na medzikvartálnej báze, teda v prvom štvrťroku tohto roka a poslednom kvartáli vlaňajška, sedem krajín EÚ vrátane Slovenska už zaznamenalo aj zlacnenie nehnuteľností určených na bývanie.

Na Slovensku rástli ceny bývania od januára do marca pomalšie, ako bol priemer EÚ a eurozóny, medziročne o 3,8 %. Koncom minulého roka tu pritom zdražovali nehnuteľnosti rýchlejším, 8,3-% medziročným tempom. Oproti posledným trom mesiacom roka 2016 sa ich ceny znížili, a to o 2,4 %. Výraznejší medzikvartálny pokles (5,4 %) zaznamenala v únii len Malta.

Trh na Slovensku podľa Futrikaniča vykazuje prvé náznaky nasycovania. Nové bytové projekty vo výstavbe sa predávajú stále veľmi dobre, rovnako aj staršia ponuka bytov, v niektorých projektoch a lokalitách je však cítiť mierne spomalenie predaja. Dosiahnutie rovnováhy medzi dopytom a ponukou na trhu predpokladá ČSOB v roku 2019.

„Očakávame, že k citeľnejšiemu nasýteniu trhu v hlavnom meste by mohlo prísť do dvoch až troch rokov. Pre developerov nových projektov bude ťažšie získať nových kupujúcich pred začiatkom výstavby v takej vysokej miere ako doteraz. V nedávnej minulosti, ale aj v prípade niektorých aktuálnych projektov sme zaznamenali až 50-% predpredaj bytov pred začatím reálnej výstavby. Konkurencia dokončených a rozostavaných bytových projektov v Bratislave bude o dva roky relatívne vysoká, čo pravdepodobne povedie ku korekcii nárastu a stabilizácii cien,“ zhodnotil Futrikanič.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.