MS: Zlatý Brit Mo Farah bol na 10.000 m opäť obdivuhodný

Brit Mo Farah drží na rukách svojho syna Husajna po tom, ako zabehol zlato na 10.000 m na MS v Londýne, 4. augusta 2017. Foto: TASR/AP

Londýn 4. augusta (TASR) - Brit Mo Farah v behu na 10.000 m na MS v Londýne rozburácal vypredaný štadión a zvíťazil v najlepšom svetovom výkone roka 26:49,51. Druhý skončil Uganďan Joshua Kiprui Cheptegei s osobným rekordom 26:49,94, tretí so sezónnym maximom Keňan Paul Kipngetich Tanui 26:50,60.

Jediné finále úvodného večera bolo v znamení veľkej osobnosti a hlučného povzbudzovania 60-tisíc divákov. Momentálna dominancia Mo Faraha vošla do dejín, keď na 10.000 m ho ozdobilo už tretie zlato za sebou, po MS v Moskve, Pekingu a teraz na Olympijskom štadióne pred domácimi divákmi.

Očakávalo sa, že jeho najväčší súperi v 23-štartovnom poli vymyslia takú taktiku, ktorá by mohla už tradične famózny finiš Mo Faraha znemožniť. Brit vlani na OH v Riu ukázal, že ani pád na dráhe ho v ceste za zlatom nedokáže vykoľajiť. V tejto sezóne mali v tabuľkách lepšie časy Etiópčania, mladíci Abadi Hadis a Jemal Yimer, a práve od nich sa očakávala najväčšia ofenzíva, vrátane kenských súperov. Možná bola aj tímová práca Afričanov v mene toho, aby Mo Faraha konečne zdolali. V udávaní tempa, ktoré malo Mo Faraha unaviť, sa aj potvrdila, no fenomenálny Brit situáciu s nenápadným prehľadom kontroloval. Pozoruhodné bolo zrýchlenie v polovici pretekov Keňanov Muchiriho, Kamworora a Tanuiho, dlho však netrvalo a nič neriešilo. Štyri okruhy pred cieľom sa Mo Farah posunul vpred, Kamworor sa s ním dokonca dostal do nebezpečnej kolízie, hroziaci pád však odvrátili. Zmeny tempa v podaní Mo Faraha napovedali o nadvláde Brita, ktorá vyvrcholila pri jeho vystupňovanom behu na čele v záverečnom okruhu. Keňan Tanui síce dvakrát zneistil pri kolíziách Mo Faraha, no Britov finiš bol už neodvrátiteľný a znovu fantastický.

Medailový záber Brita, ktorému v krvi koluje somálska krv, je mimoriadny. Kombinácia päťky a desiatky mu vyniesla zlaté double už na dvoch MS i dvoch olympiádach a v Londýne sa pokúsi túto zbierku v dvojkombinácii ešte zvýrazniť. Ak sa priráta do jeho bilancie aj zlato v Dägu'2011 na 5000 m, tak najcennejším kovom sa teraz v Londýne v bilancii MS a OH ozdobil 10-tykrát. V Dägu jeho nadvládu prerušil len jediný vytrvalec, na striebornú priečku ho odsunul Etiópčan Ibrahim Jeilan.

Mo Farah dlho prepisuje históriu úspešnosti a jeho hviezda už svieti oveľa výraznejšie ako u predchádzajúcich legiend, či už Kenenisu Bekeleho, Haileho Gebrselassieho, Lasseho Virena, Emila Zátopka a Paava Nurmiho.

Finálové výsledky

muži - 10.000 m:
1. Mohamed Farah (V. Brit.) 26:49,51,
2. Joshua Kiprui Cheptegei (Ugan.) 26:49,94,
3. Paul Kipngetich Tanui 26:50,60,
4. Bedan Karoki Muchiri (obaja Keňa) 26:52,12,
5. Jemal Yimer (Et.) 26:56,11,
6. Geoffrey Kipsang Kamworor (Keňa) 26:57,77,
7. Abadi Hadis (Et.) 26:59,19

Ohlasy médií na triumf britského atléta Mo Faraha:

IAAF.org: "Farah opäť nezastaviteľný"
The Telegraph: "Nezastaviteľný Mo Farah zabehol preteky svojho života a získal zlato v Londýne"
The Independent: "Farah vyhral beh na 10.000 metrov a napísal históriu na majstrovstvách sveta"
The Guardian: "Farah sa dorútil za zlatom na 10.000 metrov po skvostnom poslednom kole"
ESPN: "Fantastický Farah opäť zobral Londýn útokom"
Der Spiegel: "Farah zostal kráľom dlhej trate"
iDnes.cz: "MOnštrózne! Po najťažšej výhre zo všetkých sa Londýn topil vo farahománii"
Athletics Weekly: "Mo Farah získal desiate zlato na globálnych vrcholných podujatiach (OH, MS - pozn.) za sebou"

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.