Spišská samospráva chce vrátiť do mesta sochu M. R. Štefánika

Na ilustračnej snímke generál Milan Rastislav Štefánik. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Spišská Belá 14. augusta (TASR) - Na znovuobnovenie sochy Milana Rastislava Štefánika prispeli ľudia na transparentný účet doteraz viac ako 418 eur. Pôvodná socha bola v meste odhalená 21. mája 1939 medzi mestským úradom a zvonicou. V roku 1972 socha zmizla. Po viac ako štyroch desaťročiach by ju chceli v Spišskej Belej do mesta opäť vrátiť.

Autorom pôvodnej sochy bol Pavol Bán, pričom dielo bolo viac ako dva metre vysoké a vyrobené z travertínu. V 50. rokoch bola socha odstránená a v roku 1968 došlo k jej znovuosadeniu po reštaurovaní v parku pri evanjelickom kostole. "V 1972 bola socha definitívne odstránená aj z tohto miesta a podľa dostupných informácií prevezená do vojenského priestoru Javorina, kde bola vraj zničená. Napriek snahe niektorých jednotlivcov sa ju už nepodarilo objaviť, rovnako sa nenašli ani jej zvyšky," uviedol primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak. Po revolúcii v roku 1989 vznikla iniciatíva za prešetrenie tohto činu, ale zostala bez ďalšej odozvy.

S myšlienkou znovuobnovenia sochy prišli v roku 2015 miestni obyvatelia. Autorom novej sochy mal byť akademický sochár Štefan Húdzik, avšak ten v apríli zomrel. Ako uviedla pre TASR PR manažérka mesta Spišská Belá Alexandra Olekšáková, realizácie sochy sa nedožil, ale stihol navrhnúť jej model. Predpokladané náklady na zhotovenie sochy a jej podstavca, ale i úpravu okolia sú vo výške približne 50.000 eur.

Iniciátori znovuobnovenia sochy Štefánika predpokladajú, že financie na jej zhotovenie a osadenie získajú z rôznych finančných darov od podnikateľov, občanov, ale aj rôznych inštitúcií a nadácií. Rovnako by na tento účel mala vyčleniť financie aj samospráva. O tom, kde bude socha osadená, ešte rozhodnuté nie je, navrhnuté sú dve lokality. Prvou je jej pôvodné miesto, teda pri mestskom úrade. Druhou možnosťou je park pri evanjelickom kostole.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.