Reakcie svetových politikov na teroristický útok v Barcelone

Španielsky premiér Mariano Rajoy. Foto: FOTO TASR/AP

Madrid/Brusel/Washington/Berlín 18. augusta (TASR) - Predseda španielskej vlády Mariano Rajoy je po včerajších udalostiach v Barcelone v stálom kontakte s vedúcimi predstaviteľmi Katalánska. Španielsky premiér súčasne na jednej zo sociálnych sietí zdôraznil prioritný význam starostlivosti o zranených po teroristickom útoku a uľahčenia práce bezpečnostných zložiek.

Prvé reakcie medzinárodného spoločenstva na udalosti, ku ktorým došlo dnes popoludní v Barcelone, prišli z Bruselu.

Predseda Európskej rady Donald Tusk. Foto: TASR/AP

Predseda Európskej rady a bývalý poľský premiér Donald Tusk v reakcii na udalosti v katalánskej metropole takisto na Twitteri uviedol: "Celá Európa je na strane Barcelony. Myšlienkami sme pri obetiach a všetkých, ktorých sa dotkol tento zbabelý útok na nevinných".

Na snímke predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Foto: TASR/AP

Šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker vyjadril sústrasť príbuzným a priateľom obetí, španielskemu premiérovi Marianovi Rajoyovi a španielskemu ľudu. Osobitne vyzdvihol prácu záchranárov a príslušníkov bezpečnostných zložiek."Tento zbabelý útok bol cielený zámerne na tých, ktorí si užívajú život a trávili čas s rodinami a priateľmi. Nikdy sa nenecháme zastrašiť takýmto barbarstvom," podčiarkol Juncker.

Predseda Európskeho parlamentu (EP) Antonio Tajani, archívne foto. Foto: TASR/AP

Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani vyjadril solidaritu s obeťami teroristického útoku. Celá Európska únia je jednotná pri obrane mieru, podčiarkol.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Foto: TASR/AP

"Strašný útok v Barcelone" odsúdil generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg, ktorý zdôraznil, že "zjednotene bojujeme proti terorizmu". Súčasne nezabudol pripomenúť, že je myšlienkami so všetkými, ktorých sa útok týka.

Predseda Európskeho parlamentu vyjadril solidaritu s obeťami teroristického útoku v katalánskej metropole a plnú podporu tamojším orgánom. Celá Európska únia je jednotná pri obrane mieru, podčiarkol.

Diplomatické zastupiteľské úrady viacerých členských krajín EÚ v Španielsku vyzvali svojich občanov, aby rešpektovali pokyny barcelonskej polície a v rámci možnosti sa vyhli centru mesta. Podobne konali aj ministerstvá zahraničných vecí napríklad Nemecka či Poľska.

Donald Trump, archívne foto. Foto: TASR/AP

Ako uviedol na Twitteri prezident USA Donald Trump, urobí sa všetko, čo je potrebné pre pomoc Španielsku. "Buďte nepoddajní a silní, milujeme Vás," dodal najvyšší americký predstaviteľ.

Prvá dáma USA Melania Trumpová sa však už prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí vyjadrila, že svoje myšlienky a modlitby venuje Barcelone.

USA ponúkli ústami ministra zahraničných vecí Rexa Tillersona pomoc pri objasňovaní udalostí z Barcelony.

Šéf nemeckej diplomacie Sigmar Gabriel, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Na udalosti v katalánskej metropole reagoval i jeho nemecký rezortný kolega Sigmar Gabriel, ktorým správy zo Španielska hlboko otriasli. Obetiam, ich priateľom a príbuzným vyjadril minister sústrasť a spoluúčasť.

Ruský prezident Vladimir Putin odsúdil teroristický útok v Barcelone ako brutálny a cynický zločin proti mierumilovným občanom a zároveň vyjadril pripravenosť na spoločný boj proti medzinárodnému terorizmu.

Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Dnešné udalosti podľa jeho slov opäť potvrdili nutnosť zjednotenia svetového spoločenstva pri nekompromisnom boji proti teroristickým silám, vyplýva z listu najvyššieho ruského predstaviteľa španielskemu kráľovi Filipovi VI. Teror v Barcelone ostro odsúdil aj ruský rezort zahraničných vecí.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí vyjadril solidaritu a spoluúčasť všetkým, ktorých sa dotkol útok a dodal, že budúcnosť vyžaduje jednotu a zomknutie.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v Nice,14.júla 2017. Foto: TASR AP

Starostovia Paríža a Nice, Anne Hidalgová a Christian Estrosi vyjadrili ľuďom v Barcelone solidaritu a zármutok, ako aj pobúrenie nad dnešným zločinom.

Britská premiérka Theresa Mayová odsúdila "strašný" útok v Barcelone zdôrazniac, že jej krajina stojí bok po boku so Španielskom v boji proti teroru.

Pápež František. Foto: TASR/AP

Pápež František sledoval - podľa hovorcu Vatikánu Grega Burkeho - udalosti v Barcelone so znepokojením, modlí sa za obete tohto atentátu a chcel by celému španielskemu ľudu vyjadriť svoju blízkosť. Hlava katolíckej cirkvi vyjadrila spoluúčasť všetkým, ktorých sa útok dotkol.

Lídri škandinávskeho a pobaltského regiónu veľmi rýchlo tento útok odsúdili. Švédsky premiér Stefan Löfven vyhlásil, že je "zhrozený správami z Barcelony", a jeho dánsky kolega Lars Lökke Rasmussen sa vyjadril, že "na Európu opäť zaútočil teror". Nórska premiérka Erna Solbergová označila násilie za "zbabelý útok", jej estónsky kolega Jüri Ratas ho nazvala "brutálny" a litovská prezidentka Dalia Grybauskaite uviedla, že je "opovrhnutiahodný".

Hlboký zármutok nad útokom v ich meste vyjadril aj katalánsky veľkoklub FC Barcelona, ktorý v krátkom vyhlásení na Twitteri zdôraznil, že je myšlienkami s obeťami, ich blízkymi a všetkými ľuďmi v katalánskej metropole.

Nemecko po útokoch v Španielsku pozastavilo predvolebnú kampaň

Nemeckí politici sa dohodli, že po útokoch v španielskej Barcelone a neďalekom prímorskom letovisku Cambrils odvolávajú na jeden deň predvolebnú kampaň.

Hlavný vyzývateľ nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v septembrových parlamentných voľbách Martin Schulz dnes vyhlásil, že sa s kancelárkou rozprával a obaja sa dohodli na pozastavení kampane.

Na archívnej snímke Martin Schulz (vpravo) sa rozpráva s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Foto: TASR/AP

Sociálny demokrat Schulz povedal novinárom v Berlíne, že sa tak rozhodli "na znak solidarity s ľuďmi, zasiahnutými útokmi v Španielsku".

"Toto sú trpké dni," uviedol Schulz a dodal, že "existuje spoločný odhodlaný názor, že teror tu nemá miesto" a Európa bude naďalej "otvorenou, tolerantnou spoločnosťou".

Na adresu útočníkov a ich stúpencov vyhlásil: "Treba im vyslať odkaz, že nezvíťazia."

K útoku v katalánskej metropole, ktorá patrí medzi najnavštevovanejšie turistické destinácie sveta, došlo v čase vrcholiacej letnej sezóny. Barcelonu navštívi až 11 miliónov turistov ročne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.