SaS: Danko nemôže odoberať premiérovi kompetenciu odvolávať ministra

Na kombosnímke Richard Sulík a Robert Fico. Foto: TASR

Bratislava 25. augusta (TASR) - Predseda SNS Andrej Danko nemá žiadne právo ani legitímny dôvod odoberať premiérovi kompetenciu odvolávať ministra jeho vlády a vynucovať si jej akceptáciu vyhrážkami o opustení koalície. Tvrdí to predseda SaS Richard Sulík, jeho podpredsedovia Jana Kiššová a Ľubomír Galko a šéfka poslaneckého klubu Natália Blahová.

Pripomínajú, že podľa slovenskej ústavy "návrh na odvolanie člena vlády môže podať prezidentovi SR aj predseda vlády". Dankova predstava, že o odvolaní ministrov má rozhodovať politická strana, ktorá ich do funkcií nominovala, a nie premiér, pramení podľa SaS v Dankovom "ignorantskom vzťahu k ústave a k ústavným mechanizmom, ktoré v štáte zabezpečujú rozdelenie moci".

"To, čo predvádza Andrej Danko a jeho SNS, nie je ani hrdé, ani odborné a už vôbec nie slušné. Ak SNS požiadavku na oklieštenie právomocí premiéra presadí do koaličnej zmluvy, budeme to vnímať ako konanie namierené proti ústavnému poriadku SR a nenecháme takéto prznenie slovenskej demokratickej štátnosti bez odozvy," píše vedenie SaS vo svojom stanovisku.

Dodáva, že Danko by mal skôr tlačiť na to, aby premiér používal rovnaký meter a postaral sa o odchod z funkcie ministra vnútra Roberta Kaliňáka a ministra práce Jána Richtera (obaja Smer-SD). "Tak ako to urobil v prípade ministra školstva Petra Plavčana (nom. SNS)," vysvetľujú liberáli.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.