Vláda odsúhlasila delegáciu Slovenska na Valnom zhromaždení OSN

Na archívnej snímke prezident SR Andrej Kiska. Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 6. septembra (TASR) – Vláda SR dnes odsúhlasila účasť delegácie SR na 72. zasadnutí Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN), ktorú povedie prezident SR Andrej Kiska. Zároveň schválila štátneho tajomníka rezortu diplomacie Ivana Korčoka a stáleho predstaviteľa SR pri OSN v New Yorku Michala Mlynára za predstaviteľov slovenskej delegácie.

"Prezident SR Andrej Kiska v národnom vystúpení potvrdí pozície SR vo vzťahu k najzávažnejším otázkam aktuálneho politického, bezpečnostného diania, ako aj voči dlhodobým prierezovým prioritám OSN i aktuálnym výzvam," informuje materiál.

Poradca prezidenta pre komunikáciu Roman Krpelan pre TASR potvrdil, že súčasťou delegácie bude aj podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD) a podnikatelia.

"Slovenská republika vníma centrálnu úlohu OSN v rámci multilaterálneho globálneho poriadku. Počas 72. VZ OSN sa preto bude aktívne podieľať na činnosti OSN a podporovať jednotný prístup naprieč všetkými jej troma piliermi – mierom a bezpečnosťou, ľudskými právami a rozvojom," uvádza sa.

Do rokovacej agendy VZ OSN bolo predbežne zaradených 168 bodov reflektujúcich dlhodobé aktivity OSN, aktuálne globálne trendy, medzinárodné hrozby, ako aj regionálne otázky. Venovať sa bude aj administratívnym záležitostiam, vrátane reformy OSN a revitalizácie VZ OSN.

Do funkcie jeho predsedu bol v máji 2017 vo Valnom zhromaždení zvolený minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD). Zameria sa okrem iného na mier a prevenciu konfliktov, ochranu ľudských práv, podporu udržateľného rozvoja, riešenie migračnej krízy a funkčnú reformu OSN.

Slovensko sa počas 72. zasadnutia VZ OSN, ktoré potrvá od 12. septembra 2017 do 18. septembra 2018 bude intenzívne zameriavať na posilnenie globálneho riadenia, mier a prevenciu konfliktov, na trvalú agendu pre zmenu a na pôsobenie SR v hlavných orgánoch OSN.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.