Posudzovanie žiadostí o dotácie v pôsobnosti MZ SR sa má zmeniť

Ilustračná snímka Foto: Andrej Galica

Bratislava 6. septembra (TASR) - Spôsob posudzovania žiadostí o dotácie od Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR sa má zmeniť. Rezort tak chce zabrániť diskvalifikácii kvalitných vedeckých a vzdelávacích inštitúcií. Zmeny prináša novela zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva, ktorú dnes poslanci posunuli do druhého čítania.

"Cieľom novely je upraviť možnosť hodnotenia žiadostí, ktorých žiadatelia sú vo vzťahu k členovi Vedeckej rady tak, aby sa zachovala nestrannosť a objektivita pri hodnotení žiadostí, aby sa zamedzil konflikt záujmov členov Vedeckej rady vo vzťahu k žiadateľovi a súčasne vytvoriť priestor pre kvalitné vedecké projekty v záujme podpory výskumu a vývoja v oblasti zdravotníctva," priblížilo ministerstvo.

Ako poukázalo, členovia Vedeckej rady musia spĺňať kvalifikačné predpoklady na vykonávanie vedecko-výskumných úloh v oblasti zdravotníctva. Preto pochádzajú z univerzít, vysokých škôl, Slovenskej akadémie vied, vedeckých parkov či spomedzi poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Rada tak ich projekty hodnotiť nemohla.

Legislatívna zmena má v prípade súhlasného stanoviska parlamentu a prezidenta platiť od novembra tohto roku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.