Pokles libry zasiahol írskych predajcov vína

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Dublin 9. septembra (TASR) - Írsko je skôr známe ako krajina piva. Mnohých tak určite prekvapí správa, že tamojším predajcom vína už teraz prináša rozhodnutie Britov o vystúpení z Európskej únie (EÚ) citeľné straty.

Výsledok vlaňajšieho referenda, v ktorom britskí voliči rozhodli o brexite, rozpútalo doslova "búrku" v írskom vinárskom sektore. Oslabenie libry o približne 15 % od referenda v júni 2016, totiž naštartovalo cezhraničnú nákupnú turistiku.

Milovníci vína v Írsku si vďaka výhodnejším cenám dopĺňajú svoje zásoby v susednej britskej provincii Severné Írsko.

"Neistota v súvislosti s rokovaniami o brexite viedla k poklesu libry, a to je pravdepodobne motorom cezhraničných nákupov. A zároveň počet britských turistov, ktorí prichádzajú na návštevu Írska sa znižuje," uviedol Jim Bradley, predseda írskeho združenia predajcov a dovozcov vína.

Organizácia vyzvala vládu, aby znížila daň na víno. Spotrebná daň na víno v Írsku je totiž najvyššia v celej EÚ, na úrovni 3,19 eur z 9-eurovej fľaše vína.

Napriek tomu sa zdá, že toto odvetvie stále "žije". Víno je hneď po pive druhým najpopulárnejším alkoholickým nápojom v Írsku, s približne 28-% podielom na trhu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.