Opozícia víta zjemnenie zákona o nelegálnej práci

Na snímke poslankyňa Jana Kiššová (SaS). Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 12. septembra (TASR) – Opozícia víta, že rezort práce sa rozhodol napraviť príliš tvrdé nastavenie zákona o nelegálnej práci. V pléne zmeny ocenil Jozef Mihál (nezaradený) aj Jana Kiššová (SaS).

Neprihlásenie zamestnanca do Sociálnej poisťovne (SP) v lehote do siedmich dní sa už nemá po novom považovať za nelegálne zamestnávanie. Od 1. januára budúceho roka by sa tak mali eliminovať určité situácie oneskoreného ohlásenia vzniku pracovnoprávneho vzťahu a štátnozamestnaneckého pomeru do príslušného registra SP. Táto zmena sa však nemá týkať prípadov, keď sa u zamestnávateľa začne kontrola zameraná na nelegálne zamestnávanie.

"Chcel by som poďakovať, že minister práce túto novelu priniesol. Nejde ani tak o to, že ste splnili slovo pán minister Richter, ale dôležitá je podstata a uznali ste, že zákon o nelegálnej práci je nastavený príliš prísne. Pokuta minimálne 2000 eur, ktorá sa nedá odpustiť za to, že niekto o sekundu neskôr prihlási zamestnanca do SP, sa zruší," skonštatoval Mihál.

Jeho predloženie ocenila aj Kiššová, ako aj Miroslav Beblavý (nezaradený). Ministra práce sa však pýtala, prečo s týmto návrhom neprišiel jeho rezort skôr. "Pokiaľ identifikujeme stav, že máme zlé, škodlivé pravidlo a škodí podnikateľom, sme povinní, čo najskôr a v čo najkratšej dobe takúto zmenu prijať. Tento návrh sme podávali niekoľkokrát," upozornila Kiššová s tým, že je to už viac ako rok, čo opozícia žiadala odstrániť prísne trestanie zamestnávateľov.

Mihál však požaduje, aby sa do novely v druhom čítaní zakomponovala pozitívna retroaktivita. "Ak uznávame, že niečo treba zmeniť, prečo až od 1. januára 2018 má platiť? Prečo sa nemá vzťahovať aj na prípady, ktoré sa stali? Prečo nie je klauzula, aby táto zmena platila aj do minulosti? Retroaktivita je zakázaná, ale pozitívna retroaktivita je dovolená, dokonca vítaná. Pokiaľ sa dohodneme, že zákon bol doteraz zlý a škodlivý, tak nevidím dôvod, aby sme sa dohodli, že to bude platiť aj v prípadoch, ktoré sa stali, kde pokuty boli udelené, ale neboli zinkasované," uviedol Mihál.

Ministerstvo navrhuje, že ak si zamestnávateľ splní svoju oznamovaciu povinnosť v 7-dňovej lehote a stihne tak spraviť pred výkonom kontroly, kontrolný orgán nemôže konštatovať nelegálne zamestnávanie. "Uvedené uvoľnenie povinností vo vzťahu k porušeniu zákazu nelegálneho zamestnávania sa netýka nesplnenia povinnosti prihlásiť zamestnanca do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia," upozornil rezort práce.

Novelou sa má aj spresniť pojem "dodávka práce" v prípade dočasného pridelenia zamestnanca, a to aj v prípade cezhraničnej dodávky práce.

Prijatie novely bude mať podľa ministerstva pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie na Slovensku. "V súlade s návrhom si viac podnikateľských subjektov v lehote siedmich dní, alebo do začatia výkonu kontroly počas týchto siedmich dní, splní predmetnú oznamovaciu povinnosť voči príslušnému registru SP," očakáva rezort práce.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.