Pod Tatrami budú protestovať proti nízkym mzdám

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Poprad 18. septembra (TASR) – Verejný protestný pochod a zhromaždenie OZ KOVO proti nízkym mzdám sa uskutoční vo štvrtok (21.9.) v Poprade. Pochod sa začne o 15.00 h od zimného hokejového štadióna. Informoval o tom dnes počas tlačovej konferencie v Poprade člen predstavenstva OZ KOVO Jozef Balica.

Protestný pochod bude smerovať od zimného štadióna cez Štefánikovu ulicu smerom do centra mesta. Ukončenie je naplánované na Námestí sv. Egídia v blízkosti obchodného centra, ktoré sa tu nachádza. Cieľom pochodu je podľa slov Balicu upozorniť verejnosť, ale aj politikov a zamestnancov, na nízku úroveň miezd, ktoré spôsobujú chudobu u značnej časti zamestnancov, ale aj na možnosti, ako si zvýšiť mzdu, ktorá nezabezpečuje dôstojnú životnú úroveň ako o tom hovorí Ústava SR. "Zabúda sa na zamestnanca, na hodnoty, ktoré tvorí. Milión zamestnancov na Slovensku poberá čistú mzdu nižšiu ako je 604 eur. Zhruba pol milióna Slovákov zamestnancov má mzdu nižšiu ako 409 eur v čistom," zhodnotil Balica.

Platy na východe Slovenska sú podľa Balicu ešte nižšie. "50 percent zamestnancov na východe Slovenska poberá čistú mzdu nižšiu ako 560 eur, štvrtina z nich má mzdu nižšiu ako 424 eur v čistom," informoval Balica. Zároveň zdôraznil, že odbory chcú upriamiť pozornosť spoločnosti na to, aby sa viac hovorilo o zamestnancoch a ich rodinách.

V okrese Poprad je priemerná hrubá mzda okolo 900 eur. Podľa Balicu ide o čistý príjem vo výške zhruba 685 eur. "V podnikoch v podtatranskom regióne sa zarába zhruba od 500 do 700 eur v čistom," doplnil Balica. Podľa predsedu Základnej organizácie OZ KOVO Whirlpool Tomáša Hurajta je mzda v okrese Kežmarok ešte nižšia ako v Poprade. "Týmto pochodom chceme poukázať na to, že pod Tatrami sú nízke mzdy, neútočíme na žiadneho zamestnávateľa," povedal Hurajt.

"Sprievodnou akciou, ktorá začne pred pochodom je Deň s OZ KOVO. Takýto stánok bude umiestnený v Spišskej Novej Vsi v stredu 20. septembra, vo štvrtok 21. septembra bude v Poprade," uviedol člen predsedníctva OZ KOVO Ján Šlauka. Podľa neho snahou OZ KOVO nie je len kolektívne vyjednávanie za vyššie mzdy, ale aj právna pomoc pre zamestnancov.

Prvý protestný pochod za vyššie mzdy sa uskutočnil začiatkom decembra 2016 v Spišskej Novej Vsi, za ním nasledovali ďalšie pochody. OZ KOVO pripravuje aj ďalšie protestné zhromaždenia. Na východe Slovenska zastupuje zhruba 70 organizácií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.