Popradskí poslanci nezasadali. Nezávislí chcú, aby primátor odstúpil

Na snímke primátor Popradu Jozef Švagerko Foto: TASR - Oliver Ondráš

Poprad 21. septembra (TASR) – Neplánované zasadnutie mestského zastupiteľstva (MsZ) v Poprade, ktoré malo byť dnes, sa neuskutočnilo. Poslanci neodsúhlasili program rokovania. Klub nezávislých poslancov na čele s poslancom Štefan Pčolom naďalej trvá na tom, aby sa primátor Popradu Jozef Švagerko vzdal svojej funkcie.

"V posledných týždňoch sme boli svedkami vyhlásení, ktoré žiadali odstúpenie primátora, lebo pochybil," povedala poslankyňa Beáta Sichrovská. Podľa jej slov skupina nezávislých poslancov okolo poslanca Štefana Pčolu takýmto spôsobom paralyzuje chod mestského zastupiteľstva a činnosť mesta. "Chceme vám osviežiť pamäť, že ste pred dva a pol rokom skladali sľub ako poslanci, ktorých volili a dali im dôveru občania. Poslanci sú tu preto, aby sa starali o to, aby mesto napredovalo. Nie sme tu na to, aby sme brzdili rozvoj mesta a blokovali jeho chod. Chceme vám zdôrazniť, že sme boli zvolení v prvom rade pre občanov, pre mesto a nie pre primátora," doplnila Sichrovská.

"Zaregistrovali sme vyhlásenie druhého poslaneckého klubu, že nechceme dobro pre občanov. Práve naopak. Odpoviem otázkou: My sme zapríčinili situáciu, ktorá je? Preto sme na ostatnom MsZ vyzývali nielen primátora, ale aj ostatných poslancov, aby zaujali stanovisko. Nakoniec sme sa stretli 15 minút pred zasadaním zastupiteľstva. Navrhli sme, že za program neodhlasujeme a stretneme sa na neformálnom fóre, kde vyriešime túto situáciu," povedal Pčola. Viceprimátor Popradu Igor Wzoš apeloval na poslancov, aby sa vrátili do rokovacích lavíc. Podľa neho odsunutím bodov nastavajú časové posuny a môže sa oneskoriť napríklad aj plánovaná bytová výstavba. "Aj krúžky, ktoré bežia v školách, sú na čierno. Je to protiprávny stav a poslanci to nechcú riešiť. Je to vážny stav," povedal Wzoš.

Pčola zdôraznil, že nezávislí poslanci nie sú stotožnení s tým, že sa situácia chce zamiesť pod koberec. "Podľa mňa je náš postoj správny. Plne si uvedomujeme vážnosť situácie a že jednotlivé body programu, ktoré sa týkajú školstva, mládeže a športu, musia byť prerokované a zastupiteľstvo musí byť zvolané do 14 dní," doplnil.

Situácia vznikla po tom, čo Švagerka v stredu (16.8.) v popoludňajších hodinách zastavili pri miestnom cintoríne v smere na obec Veľký Slavkov. Pri kontrole bol podrobený dychovej skúške na alkohol, nameraná hodnota ukázala viac ako jedno promile. Popradský primátor je stíhaný na slobode. V prípade preukázania viny mu hrozí až ročné väzenie. Okrem toho môže Švagerko prísť aj o členstvo v Kresťanskodemokratickom hnutí (KDH).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.