OSN ukončila deaktiváciu zbraní kolumbijských povstalcov

Ilustračné foto Foto: TASR AP

Bogota 23. septembra (TASR) - Experti OSN ukončili proces deaktivácie tisícov zbraní a munície, ktoré patrili povstalcom z ľavicových Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC), informovala dnes agentúra AP.

Šéf misie OSN v Kolumbii Jean Arnault na piatkovej ceremónii, na ktorej sa zúčastnil aj prezident krajiny Juan Manuel Santos, konštatoval, že medzinárodní pozorovatelia rozmiestnení po celej krajine zhromaždili celkovo 8994 strelných zbraní a viac ako 38 ton výbušnín. Tím 15 nemeckých špecialistov potreboval šesť týždňov na deaktiváciu zbraní, aby sa už nikdy nedali použiť.

Povstalci z ľavicových Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC) podpísali v júni 2016 dohodu o ukončení bojov s vládou, čím sa skončila vyše 50 rokov trvajúca občianska vojna, ktorá si vyžiadala viac než 220.000 obetí na životoch. Kolumbijská vláda vyhlásila ozbrojený konflikt za oficiálne skončený v auguste tohto roka po tom, ako pozorovatelia OSN odviezli posledný kontajner naložený zbraňami a muníciou, ktoré im na základe mierovej dohody povstalci dobrovoľne odovzdali.

Začiatkom septembra bývalí povstalci oficiálne vstúpili do sveta politiky. Približne 1200 delegátov diskutovalo na zjazde v Bogote o pretvorení povstaleckej skupiny na politickú stranu. Delegáti odhlasovali zmenu jej názvu na Alternatívne spoločné revolučné sily, čím si organizácia na základe svojho nového pomenovania v španielčine ponechá skratku FARC. Jej symbolom je červená ruža.

V súlade s mierovou dohodou dostanú FARC v najbližšom volebnom období (2018-22) desať kresiel v Kongrese - päť v hornej a päť v dolnej parlamentnej komore. Dohoda im tiež zaručuje rovnaké dotácie, aké štát poskytuje ostatným politickým stranám. Takáto úprava bude platiť aj v ďalšom legislatívnom období, od roku 2026 však už budú FARC musieť získavať kreslá vo voľbách za rovnakých podmienok ako ostatné strany.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.