JAVYS začína s demontážou chladiacich veží elektrárne V1

Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 2. októbra (TASR) - Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., (JAVYS) začína oddnes s demontážou chladiacich veží jadrovej elektrárne (JE) V1 v Jaslovských Bohuniciach (EBO). Informovala o tom hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková. Postupné odstránenie štyroch chladiacich veží je podľa nej neoddeliteľnou súčasťou procesu vyraďovania JE V1.

"Hlavným cieľom projektu je demontáž a demolácia chladiacich veží jadrovej elektrárne V1 s následnou likvidáciou vzniknutých odpadov, a to čo najefektívnejším a ekonomicky najvýhodnejším spôsobom v rámci komplexného procesu vyraďovania jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach pod dohľadom dozorných orgánov, Európskej komisie a Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD)," spresnila.

Samotná realizácia demolácie chladiacich veží sa podľa nej bude robiť konvenčnou metódou demolácie, čiže postupným rozoberaním veží. "Odstrel veží pre blízkosť funkčnej susednej elektrárne V2 nemohol byť z bezpečnostných dôvodov realizovaný. Plánovaný termín ukončenia projektu demolácie štyroch chladiacich veží je koniec roka 2018," priblížila.

Informovala, že projekt realizuje konzorcium, ktorého lídrom je talianska spoločnosť DESPE S.p.A., ktorá má štyridsaťročné skúsenosti v oblasti demolácií, ako aj s dekontamináciou a vyraďovaním jadrových zariadení.

"Náklady na projekt vo výške 9 miliónov eur sú spolufinancované prostredníctvom fondu BIDSF administrovaným Európskou bankou pre obnovu a rozvoj. Uchádzač, ktorý skončil v poradí ako druhý, ponúkol cenu vyššiu o 6,5 milióna eur," doplnila. Priestor, ktorý vznikne po demolácii chladiacich veží, bude podľa Žiakovej určený na ďalšie priemyselné využitie.

Žiaková dodala, že odstavenie oboch blokov JE V1 bolo záväzkom Slovenska vyplývajúcim z predvstupových rokovaní o vstupe SR do EÚ a realizovať sa začalo v rokoch 2006 a 2008.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.