Odborníci zrejme dostanú na posúdenie možných nových drog viac času

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 3. októbra (TASR) - Odborníci by mali dostať na posúdenie látok, ktoré môžu byť novými drogami, viac času. Lehota sa má predĺžiť z troch na šesť rokov. Zmenu prináša novela zákona o omamných a psychotropných látkach, ktorú dnes jednohlasne podporili poslanci Ústavnoprávneho výboru NR SR a odporučili schválenie právnej normy aj v pléne.

Látky, u ktorých je podozrenie, že majú psychotropné alebo omamné účinky, môže ministerstvo zaradiť do zoznamu tzv. rizikových látok. Narábať sa tak s nimi môže iba za vopred daných podmienok. Doteraz, ak sa v lehote troch rokov od zaradenia preukázalo, že riziková látka má vlastnosti drogy, preradila sa do zákonného zoznamu omamných alebo psychotropných látok. Inak sa spomedzi rizikových vyradila. Lehota sa má teraz predĺžiť na šesť rokov.

Prvý zoznam rizikových látok bol vydaný v roku 2013, v súčasnosti je v ňom 25 rizikových látok. "Podľa súčasného zákona by zo zoznamu rizikových látok muselo byť vypustených 16 rizikových látok, pretože nie sú k dispozícii dôkazy o tom, že majú vlastnosti omamnej látky a psychotropnej látky," upozornilo ministerstvo zdravotníctva. Jednu rizikovú látku navrhlo preradiť do zákonného zoznamu, dopĺňa tam aj viacero omamných alebo psychotropných látok na základe rozhodnutia Komisie pre omamné látky Úradu OSN pre omamné látky a zločinnosť.

"Návrh zákona prispeje k zvýšeniu sociálnej ochrany a k prevencii vzniku závislosti od drog, vrátane prevencie liečby zdravotných následkov osôb závislých od užívania drog, vrátane trestnej činnosti," očakáva ministerstvo.

Nové drogy sú na európskom trhu stále veľkou hrozbou, výnimkou nie je ani Slovensko. Nové psychoaktívne látky, ktoré nie sú kontrolované podľa medzinárodného práva, sa často predávajú na trhu ako tzv. Legal Highs. Najčastejšie ide o syntetické drogy, patria sem však aj látky rastlinného pôvodu. Odborníkom trvá niekedy aj mesiace, kým zistia zloženie nových drog.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.