Členovia SEWA budú mať opäť nižšie recyklačné poplatky

Foto: SEWA/adam smigielski

Bratislava 13. októbra (OTS) - Recyklačný poplatok vybraných druhov elektrozariadení opäť klesne. V poradí tretie zníženie cien od zavedenia kusových sadzieb oznámila organizácia zodpovednosti výrobcov SEWA, a.s., ktorá začne svojim členom účtovať nižšie ceny od 1. januára 2018.

Začiatkom tohto roka znížila SEWA poplatky v komoditách elektro a prenosné batérie, v júli 2017 zlacneli ceny vybraných položiek elektra. „Vďaka nárastu počtu členov sa nám darí optimalizovať náklady na spracovanie elektroodpadu a následne znižovať ceny, čo nám umožní od 1. januára 2018 účtovať našim členom nižšie poplatky za 80 druhov elektrozariadení (v porovnaní s 1. januárom 2017),“ vysvetľuje Jozef Kozák, výkonný riaditeľ SEWA, a.s., ktorá zabezpečuje zber a recykláciu elektroodpadu, použitých batérií a akumulátorov a odpadov z obalov.

Medzi nimi napríklad:
notebooky – recyklačný poplatok klesá medziročne z 0,28 eur na 0,22 eur
PC monitory – recyklačný poplatok klesá medziročne z 0,95 eur na 0,75 eur
televízory s uhlopriečkou do 49“ – recyklačný poplatok klesá medziročne z 1,80 eur na 1,40 eur
vysávače – recyklačný poplatok klesá medziročne z 0,52 eur na 0,40 eur
elektrické kosačky – recyklačný poplatok klesá medziročne z 1,53 eur na 1,19 eur
práčky – recyklačný poplatok klesá medziročne z 4,10 eur na 3,95 eur

Každý predajca je povinný viditeľným spôsobom uvádzať kusovú sadzbu recyklačného poplatku konečnému spotrebiteľovi a jeho výška sa nesmie meniť v celom distribučnom reťazci. „Našim členom preto fakturujeme kusové sadzby, čo pre nich znamená aj zníženie administratívnej záťaže,“ dodáva J. Kozák.

Foto: SEWA/Konstantin Sutyagin

K výraznému zníženiu recyklačných poplatkov, ktoré dnes na Slovensku dosahujú svoje historické minimá, prispeli aktivity spoločnosti SEWA. Tá už od roku 2010 presadzovala zavedenie trhových podmienok v spracovaní elektroodpadu, čo sa podarilo v roku 2012, kedy sa „otvorili“ hranice pre zhodnotenie elektroodpadu v inom členskom štáte EÚ. „Kým pred 10 rokmi bol recyklačný poplatok za televízor na úrovni 7 eur, dnes je to 1,35 eur,“ uzatvára J. Kozák.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.