Si Ťin-pching: Čína chce dosiahnuť úplnú kontrolu nad internetom

Čínsky prezident Si Ťin-pching (vpravo) a bývalý čínsky prezident Chu Ťin-tchao sa rozprávajú počas otvorenia 19. zjazdu Komunistickej strany Číny (CPC), ktorý sa koná každých päť rokov v Pekingu 18. októbra 2017. Ide o najväčšie politické podujatie v krajine. Za prísnych bezpečnostných opatrení sa v čínskej metropole zišlo viac než 2000 delegátov strany, informuje spravodajská stanica BBC. 19. zjazd Komunistickej strany Číny v pekinskej Veľkej sále ľudu sa skončí na budúci týždeň v sobotu 28. októbra. Foto: TASR/AP

Peking 18. októbra (TASR) - Čínsky prezident Si Ťin-pching na dnešnom úvodnom zasadaní 19. zjazdu Komunistickej strany Číny v Pekingu uviedol, že Čína v najbližších piatich rokoch vytvorí "čistý a prehľadný" internetový priestor a v budúcnosti nad ním zabezpečí úplnú kontrolu. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Podľa agentúry TASS Si Ťin-pching vo svojom prejave povedal, že "aktivizujeme činnosť spojenú s obsahom internetu, vytvárame systém úplnej kontroly".

Čínska vláda bude osobitnú pozornosť venovať aspektu rozdelenia sfér zodpovednosti kompetentných orgánov za zverejnenie konkrétnej informácie na internete. Upozornil, že treba vyvinúť maximálne úsilie, aby sa na internete zabránilo zverejnenie "chybných informácií".

Na celom území krajiny koncom septembra zablokovali prístup ku komunikačnej aplikácii WhatsApp, ktorý bol posledným ešte dostupným produktom spoločnosti Facebook v Číne. Prístup na sociálnu sieť Facebook a jej službu Instagram je v Číne zablokovaný od roku 2009.

Väčšina používateľov internetu v Číne je teraz odkázaná na aplikáciu WeChat, ktorá osobné údaje svojich klientov poskytuje čínskym úradom bez zaváhania.

Zosilnenie cenzúry v Číne začalo byť čoraz citeľnejšie s blížiacim sa zjazdom komunistickej strany.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.