Čína má odhodlanie a schopnosť zmariť snahy Taiwanu o nezávislosť

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Peking 18. októbra (TASR) - Čína má odhodlanie, odvahu a schopnosť zmariť akékoľvek snahy Taiwanu o získanie nezávislosti, vyhlásil dnes čínsky prezident Si Ťin-pching na úvodnom zasadaní 19. zjazdu Komunistickej strany Číny v Pekingu.

Dodal, že Čína bude aj naďalej pokračovať v úsilí získať Taiwan pod svoju kontrolu mierovými prostriedkami. Zdôraznil však, že Peking nikdy neumožní trvalé oddelenie "akejkoľvek časti" Číny.

Taiwan, ktorý sa oficiálne volá Čínska republika a od roku 1949 má vlastnú vládu, nikdy oficiálne nevyhlásil nezávislosť a Peking ho naďalej považuje za integrálnu súčasť svojho územia.

Nezávislosť Taiwanu v súčasnosti uznáva iba 22 krajín sveta a Čína ho naďalej považuje za svoju odštiepeneckú provinciu, čo bráni začleneniu tohto ostrovného štátu do OSN a iných významných medzinárodných organizácií. Peking naďalej trvá na znovuzjednotení s Taiwanom.

Čína vlani prerušila kontakty s taiwanskou vládou, aby potrestala prezidentku Taiwanu Cchaj Jing-wen za to, že odmieta podporiť pozíciu Pekingu, že Taiwan je súčasťou čínskeho územia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.