Hurikán v Portoriku si mohol vyžiadať až 450 obetí

Popadané elektrické vedenie v Humacao. Portoriko, 20. septembra 2017. Foto: TASR/AP

Washington/San Juan 18. októbra (TASR) - Hurikán Maria, ktorý pred troma týždňami zasiahol Portoriko, si podľa neoficiálnych informácií mohol vyžiadať až 450 obetí. Oficiálna bilancia pritom hovorí len o 48 mŕtvych, napísal dnes denník USA Today.

Odvolal sa pritom na informácie, ktoré zverejnil americký spravodajský server Vox. Podľa jeho zistení je skutočný počet obetí hurikánu v Portoriku pravdepodobne omnoho vyšší, než pripúšťajú úrady.

"Zo správ získaných priamo v teréne a od investigatívnych žurnalistov, ktorí sa tým zaoberajú, je toto (48) s veľkou pravdepodobnosťou príliš nízke číslo," napísala editorka Voxu Eliza Barclayová.

Server na základe rôznych zdrojov dospel k záveru, že skutočný počet mŕtvych v súvislosti s hurikánom Maria by sa mohol skôr blížiť k číslu 450.

O celú záležitosť sa zaujímajú aj dvaja členovia amerického Kongresu, ktorí oznámili, že budú požadovať preverenie oficiálnej bilancie obetí.

Hurikán Maria napáchal v Portoriku, majúcom štatút nezačleneného územia USA, obrovské materiálne škody; niektorí odhadujú ich výšku až na 90 miliárd dolárov. Spôsobil tiež rozsiahle výpadky elektriny a v niektorých častiach ostrova aj nedostatok potravín, vody a ďalších základných potrieb.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.