Šikovný Slovák získal českú Národnú cenu za študentský dizajn

Na snímke Ján Forgáč Foto: Facebook

Bratislava 23. októbra (TASR) – Českú Národnú cenu za študentský dizajn v kategórii Grand si v Brne prebral študent Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave Ján Forgáč. Ocenenie získal za ekologickú stoličku Seno, inšpirovanú hornatou krajinou Slovenska. TASR o tom informovala hovorkyňa STU Andrea Settey Hajdúchová.

Stolička je určená pre krátkodobé sedenie. Jej sedacia časť je vyrobená z biodegradovateľného a 100-percentného recyklovateľného materiálu. "Cieľom bolo navrhnúť minimalistický čistý tvar, ktorý bude funkčný, ale zároveň bude odkazovať na harmóniu človeka s prírodou. Prvotný dôraz bol kladený na sedaciu časť, ktorá je vyrobená zo sušenej trávy a ekologického celulózového lepidla," uviedol autor stoličky Forgáč. Oblúkový tvar má inšpiráciu v hornatej krajine s pasienkami. Sedaciu časť symbolizujú kovové nástroje, ktoré boli potrebné na kosenie lúk. "Spojenie kovového podstavca a sedacej časti má vytvárať symbiózu medzi človekom a prírodou," vysvetlil.

Do súťaže sa tento rok prihlásilo 256 autorov s 231 prácami z 12 univerzít a vysokých škôl a 16 stredných odborných škôl. Víťazné práce sú vystavené v Moravskej galérii v Brne, od 6. novembra ich budú môcť záujemcovia vidieť v Prahe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.