ZZES považuje vyhlásenie štrajkovej pohotovosti za nekorektné

Ilustračné foto Foto: TASR - Milan Kapusta

Bratislava 23. októbra (TASR) - Zväz zamestnávateľov energetiky Slovenska (ZZES) považuje vyhlásenie štrajkovej pohotovosti vedením Energeticko-chemického odborového zväzu (ECHOZ) za nekorektné, absolútne neadekvátne a predčasné. Uviedol to v pondelok pre TASR generálny sekretár ZZES Vladimír Tonka v reakcii na minulotýždňové vyjadrenia ECHOZ o vyhlásení štrajkovej pohotovosti.

Hovorkyňa Konfederácie odborového zväzu (KOZ) SR Martina Nemethová 19. októbra informovala, že odborári ECHOZ vstúpili do štrajkovej pohotovosti. Dôvodom je nedohoda v oblasti rastu miezd na rok 2018 v doterajšom kolektívnom vyjednávaní. Spor bude teraz predložený na riešenie sprostredkovateľovi.

Štvrté kolo kolektívneho vyjednávanie o dodatku ku Kolektívnej zmluve vyššieho stupňa (KZVS) na roky 2017 až 2019 uzatvorenej medzi ECHOZ a ZZES sa podľa Nemethovej uskutočnilo 16. októbra. "Nakoľko neprišlo k dohode v oblasti rastu miezd na rok 2018, spor bude v zmysle zákona o kolektívnom vyjednávaní predložený na riešenie sprostredkovateľovi. Zároveň vstupuje ECHOZ – energetická sekcia do štrajkovej pohotovosti," priblížila minulý týždeň Nemethová.

Podľa Tonku proces kolektívneho vyjednávania podmienok dodatku pre rok 2018 ku KZVS na roky 2017 až 2019 ešte nebol ukončený a v súčasnosti je po dohode oboch partnerov vo fáze výberu sprostredkovateľa prijateľného pre obe strany, teda tak pre ECHOZ ako aj pre ZZES. KZVS medzi ZZES s ECHOZ na roky 2017 až 2019 je záväzná pre 11 spoločností združených v ZZES, pričom jednotlivé spoločnosti sú v značne rozdielnej ekonomickej kondícii. Vzhľadom na skutočnosť, že medzi týmito členmi ZZES sú aj spoločnosti, ktoré sú len v minimálnom zisku, nárast tarifných miezd o 5 % je pre nich z ekonomického hľadiska neúnosný.

"Zdieľame názor, že je potrebné, aby mzdy zamestnancov na Slovensku rástli. Avšak k rastu miezd je potrebné pristupovať individuálne v závislosti od ekonomických možností jednotlivých spoločností. Úlohou KZVS je udržať pracovné podmienky, bezpečnosť, sociálnu politiku, benefity a príjmy pre zamestnancov týchto spoločností na úrovni prijateľnej pre všetkých členov. Preto sme pre rok 2018 navrhli dohodnúť pre KZVS (jej dodatkom číslo 1) rast tarifných miezd na úrovni inflácie, ktorá bude potvrdená Štatistickým úradom SR za rok 2017, maximálne však 1,5 %," upozornil Tonka.

ZZES podľa Tonku má za to, že pri vyjednávaniach o podmienkach Podnikových kolektívnych zmlúv (PKZ) v jednotlivých spoločnostiach je priestor na vyjednanie vyšších smerných rastov tarifných miezd a ďalších benefitov, v závislosti od dosiahnutých hospodárskych výsledkov, od produktivity práce, od podnikateľského plánu pre ďalšie obdobie, od potrieb spoločnosti a od ďalších faktorov.

"Sme presvedčení, že rokovania o podmienkach PKZ, respektíve aktuálne o ich dodatkoch pre rok 2018, sú tou správnou platformou na dosiahnutie akceptovateľného individuálneho smerného rastu v jednotlivých spoločnostiach. Zástupcovia zamestnancov sú navyše aj členmi dozorných rád jednotlivých spoločností a majú preto tie najpresnejšie informácie o možnostiach a potrebách konkrétnej spoločnosti," podčiarkol.

ZZES je podľa Tonku presvedčené, že vedeniu ECHOZ je veľmi dobre známe, že nie pre všetky spoločnosti je únosné a realizovateľné navýšenie tarifných miezd o 5 %. V liste adresovanom vedeniam spoločností združených v ZZES (tým, pre ktoré je záväzná KZVS medzi ZZES a ECHOZ) informujú, že akceptujú, aby v spoločnostiach, ktoré na to nemajú možnosti, určitá časť dohodnutého rastu tarifných miezd bude na úkor zníženia variabilných zložiek mzdy.

"S takýmto postupom absolútne nesúhlasíme, je to flagrantné nerešpektovanie princípov kolektívnych zmlúv, pričom štandardne sa v KZVS dohodnú podmienky akceptovateľné pre všetky spoločnosti a tieto slúžia ako základ pre vyjednávanie PKZ, kde sa navyšujú individuálne podmienky a benefity v závislosti od možností jednotlivých spoločností. Navyše, účelová úprava variabilnej zložky mzdy je nesystémové riešenie v oblasti nastavenia odmeňovacích systémov, ktoré boli dojednané oboma stranami," doplnil Tonka.

"Rokovania o podmienkach dodatku ku KZVS medzi ZZES a ECHOZ na roky 2017 až 2019 sme považovali za veľmi korektné, a preto sme prekvapení krokom vedenia ECHOZ, vyhlásením štrajkovej pohotovosti. ZZES bude napriek vyhláseniam ECHOZ v procese kolektívneho vyjednávania naďalej postupovať konštruktívne a v prospech všetkých zamestnancov. Sme presvedčení, že v ďalšom procese vyjednávania sprostredkovateľ uzná argumenty ZZES a bude možné dospieť s vedením ECHOZ k zhode o tom, že podmienky v KZVS majú byť rámcové, ekonomicky splniteľné každým členom ZZES, pre ktorého je KZVS záväzná, a majú slúžiť ako základ na vyjednávanie o PKZ, respektíve o jej dodatkoch pre príslušný rok," dodal generálny sekretár ZZES.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.