Chorvátsko chce prijať euro v priebehu 7 až 8 rokov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Záhreb 30. októbra (TASR) - Chorvátsko chce prijať euro v priebehu siedmich až ôsmich rokov, uviedol v pondelok chorvátsky premiér Andrej Plenkovič.

"Nechceme konkretizovať presný dátum, ale chceme, aby sa Chorvátsko stalo členom eurozóny v priebehu dvoch vládnych funkčných období," uviedol Plenkovič na ekonomickej konferencii venovanej zavedeniu eura v Chorvátsku.

Chorvátsko by sa podľa Plenkoviča mohlo stať súčasťou mechanizmu výmenných kurzov ERM II v najbližších troch rokoch, ešte predtým, než krajina prevezme v roku 2020 rotujúce predsedníctvo Európskej únie (EÚ).

Krajina musí byť pred prijatím spoločnej európskej meny minimálne dva roky členom mechanizmu výmenných kurzov ERM II, čo má zabezpečiť jej menovú stabilitu.

Chorvátska centrálna banka už teraz drží menu v úzkom fluktuačnom pásme 7,3 HRK/EUR až 7,7 HRK/EUR a občas intervenuje na devízovom trhu, väčšinou, aby znížila tlaky na posilnenie meny.

Najväčšou výzvou pre Chorvátsko pred prijatím eura zrejme bude redukcia verejného dlhu, ktorý sa nachádza tesne nad 80 % hrubého domáceho produktu (HDP)."Naším cieľom je zníženie verejného dlhu na 72 % HDP do roku 2020. Realizujeme rozsiahlu fiškálnu konsolidáciu a rozpočtový schodok bude tento rok nižší než vlaňajších 0,9 % HDP," uviedol Plenkovič.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.