DRŽTE SI KLOBÚKY: SHMÚ varuje pred vetrom, na horách hrozia lavíny

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 1. novembra (TASR) – Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na štvrtok (2.11.) výstrahu pred silným vetrom na horách. Informuje o tom na svojej internetovej stránke.

Výstraha prvého stupňa platí pre okresy Brezno, Liptovský Mikuláš, Poprad a Tvrdošín od 10.00 do 20.00 h. Rýchlosť vetra môže v nárazoch dosiahnuť až 125 km/h.

Vo Vysokých a Západných Tatrách je mierne lavínové nebezpečenstvo

Vo vyšších polohách Vysokých a Západných Tatier pretrváva mierne lavínové nebezpečenstvo - 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Počas predchádzajúcich dní tu pri silnom vetre napadlo až 50 centimetrov nového suchého snehu. Informoval Anton Sedlák zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v Liptovskom Hrádku.

Lavínové nebezpečenstvo je lokálne a je koncentrované do miest, kde je nafúkané väčšie množstvo snehu. Nebezpečné sú miesta s terénnymi pascami, žľaby a prechody strmých svahov. Nový sneh je na takýchto miestach len mierne spevnený. Uvoľnenie lavín je možné najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch. Veľké spontánne lavíny sa nepredpokladajú.

V Malej Fatre, Veľkej Fatre a Nízkych Tatrách trvá malé lavínové nebezpečenstvo. Za posledných 72 hodín tu napadlo do 30 centimetrov nového snehu na teplú zem. Na strmých svahoch s väčšou výškou snehu je možný zosuv spontánnych základových lavín.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.