Zomrel vyše storočný vplyný ortodoxný rabín Steinman

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Jeruzalem 12. decembra (TASR) - Vo veku 104 rokov zomrel v utorok izraelský rabín Aharon Steinman, jeden z popredných predstaviteľov litovskej vetvy aškenázskeho ortodoxného judaizmu. Príčinou smrti rabína, ktorého posledné dva roky sužovala choroba, bol srdcový infarkt, informovala agentúra AP.

Steinman bol považovaný za jedného z najvplyvnejších izraelských rabínov s dosahom aj na tamojšiu politiku. Jeho príkazmi sa riadili i niektorí zákonodarcovia.

Po smrti svojho predchodcu, rabína Josefa Šaloma Elijašiva, bol Steinman pokladaný za "gadol hador", čiže "vodcu generácie". Na jeho pohrebe v prevažne ultraortodoxnom izraelskom meste Bnej Brak, ležiacom východne od Tel Avivu, sa i preto očakáva vysoká účasť odhadovaná na státisíce ľudí.

Steinman bol známy svojím učením, relatívne pragmatickými rozhodnutiami a extrémne skromným životným štýlom. Izraelský prezident Reuven Rivlin ho nazval vodcom, ktorý "na svojich pleciach niesol existenciálnu ťažobu židovského ľudu".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.